27.6.2022 | Svátek má Ladislav


POLITIKA: Blíží se konec levné práce...

28.4.2017

... nebo budou v Česku pouze sněmovní volby?

Česká republika je zemí s levnou pracovní silou. Pochopitelně ve srovnání v rámci Evropské unie. Na pomyslném žebříčku se pohybuje hluboko pod průměrem. Přitom to neplatí pro produktivitu práce. Znamená to, že prostor pro růst platů v Česku existuje.

K jejich zvyšování by mohla přispívat i relativně nízká nezaměstnanost. Firmy kvůli tomu musí často sáhnout hlouběji do kapsy, chtějí-li získat nové kvalitní zaměstnance, nebo si ty stávající udržet. Platit by to mělo i pro stát, chcete-li pro mzdy ve veřejném sektoru.

Nemá-li se zhroutit systém sociální péče, má-li být zajištěno kvalitní vzdělávání dětí, má-li být postaráno o bezpečnost občanů, potom musí stát nastavit takové podmínky, aby pro odpovídající výkon těchto funkcí měl kvalitní lidi. Zjednodušeně řečeno, musí je zaplatit, aby v těchto sférách nadále působili a nešli někam jinam.

Zároveň je zřejmé, že na to musí mít dostatek peněz. Ty se většinou najdou v dobách, kdy se ekonomice poměrně slušně daří a zároveň se blíží volby. V takové atmosféře bývají politici vnímavější k potřebám voličů a jsou ochotni vyšší platy slíbit. Není proto divu, že nejnovější tlak odborů na růst platů ve veřejném sektoru nachází příznivou odezvu.

Představitelé sociální demokracie vystupující v rolích premiéra nebo ministryně práce a sociálních věcí po jednání s odborovými předáky rádi informovali veřejnost o tom, že napravují křivdy z minula a že se zasadí o další růst mezd. Jindy zdrženlivý a na úspory tlačící šéf hnutí ANO z pozice ministra financí požadavky odborářů šmahem neodmítá. Naopak ujišťuje veřejnost, že se zvyšováním platů počítá.

Uvidíme, zda s blížícím se termínem sněmovních voleb nebudeme svědky toho, že se politici budou trumfovat v tom, kdo je ochoten přidat víc peněz.

Ve stylu rčení, že slibem neurazíš, bude pro lidi pracující ve veřejném sektoru důležitější realita. Zhmotněná v konkrétní částce, která se objeví na jejich výplatní pásce. V neposlední řadě bude důležité, jak dlouho na ní tato suma vydrží a zda v nedaleké budoucnosti nedojde zase k jejímu snížení.

Křivdy z minulosti byly totiž také částečně spáchány pod vlivem světové ekonomické krize, kdy bobtnající rozpočtový deficit musel být krocen i pomocí nepopulárních škrtů, které se dotýkaly příjmů lidí.

Zkrátka prostor pro růst platů i ve veřejném sektoru momentálně v České republice existuje. Zdroje pro něj jsou. Nejsou však neomezeně velké a nekonečné. To by měli politici navzdory blížícím se volbám brát v potaz při oprávněném zvyšování zmiňovaných mezd.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus