2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


POLITIKA: Bém je zpátky; ODS ztratila soudnost

24.1.2013

Zatímco česká veřejnost a média bedlivě sledují vývoj prezidentské kampaně před rozhodujícím druhým kolem, mateřská náruč ODS přijala svého ztraceného syna zpět, jako by se nic nestalo. Páteční zpráva o návratu Pavla Béma do ODS na Praze 6 zapůsobila jako z jiného světa. Člověk si musí klást otázku, zda ODS testuje, jakou mají občané paměť, nebo co všechno ještě dokáže naše veřejnost strávit.

Když se v březnu minulého roku vystupňoval tlak na Pavla Béma, aby odešel ze strany a složil mandát, bývalý primátor Bém odhadoval své očištění a návrat do ODS na půl roku. Své členství pouze pozastavil a mandát poslance složit odmítl. Většině nezúčastněných pozorovatelů se zastavoval rozum nad hroší kůží pana Béma, ale i nad neschopností ODS rázně zareagovat na skandální odhalení vlivu pražských kmotrů na kroky magistrátu. Ale Bémovi to vyšlo: zmýlil se jen o čtyři měsíce. Kriminalisté přitom dodnes vyšetřují podezřele levné prodeje městských pozemků, změny územního plánu na objednávku zvenčí a vliv lobbistů na obsazování míst v obchodních společnostech hlavního města.

Z načasování návratu Pavla Béma do strany je zřejmé, že byl připravován již delší dobu a hledal se jen vhodný okamžik. Před senátními a prezidentskými volbami to nebylo pro mediální obraz strany vhodné, ale nyní, po katastrofální porážce prezidentského kandidáta ODS, je to zřejmě už jedno. Tato logika ODS vychází z toho, že voliči si stejně nic nepamatují, nechají se krmit přelétavými médii na témata aktuálního dění a za chvíli bude možné se tvářit, že se vlastně nic nestalo. Žádná politická zodpovědnost za tunely – ať už se jmenují Blanka nebo Opencard. Je pravda, že formálně nebyl Bém ani obžalován ani obviněn. To však přece nemůže být důvodem k jeho plné politické rehabilitaci! Z hlediska politické kultury se tím od měřítek vyspělého Západu opět o něco vzdalujeme.

Právě Pavel Bém byl svého času korunním princem bývalého předsedy ODS Klause, který nese na korupci a klientelismu v naší polistopadové politice ten největší osobní podíl. Připomeňme, že na skandální odposlechy Bémových telefonátů s lobbistou Janouškem reagoval Klaus zcela unikátním způsobem. Dle jeho vyjádření prý odposlechy ničí demokracii a jejich samotný obsah ho nezajímá. Tudíž nikoli rozhodování lobbistů o politice, ale fakt, že se kvůli uniklým odposlechům o skandálu občané dozvěděli, považoval Klaus za špatný. Nelze se pak divit, jestliže lidé spekulují o Bémově vlivu na zákulisní dění v ODS a v jeho návratu vidí posílení klausovského křídla.

Z mého pohledu nepominul žádný z mnoha důvodů, pro které v březnu 2012 Pavel Bém musel přerušit své členství ve vládní ODS. Poté, co svým podpisem pod prezidentskou amnestií šéf ODS a premiér současné vlády definitivně pomohl legalizovat kriminální činy zlatokopů, které doprovázely transformační éru narýsovanou zakladatelem ODS Václavem Klausem, nasvědčuje jednání občanských demokratů naprosté ztrátě soudnosti.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora