27.6.2022 | Svátek má Ladislav


LIDSKÁ PRÁVA: Kvůli Zemanovi se zavádí policejní stát

12.11.2014

Nejde o pár sprosťáren. Jde o začátek nebezpečného trendu, který nás vrací před listopad 1989.

Prezidentova návštěva Moravy se příliš nezdařila. Obyvatelé Opavy ho přivítali pokřikem, že je “ruský šváb”. Když se pak Zeman přesunul do Opavy, čekali tam na něj lidé s transparentem „Stydím se za svého prezidenta“. Načež k nim přišli policisté a požádali je o prokázání totožnosti.

Podle § 13 zákona o Policii ČR vás ale policie může perlustrovat jen v zákonem přesně stanovených případech – třeba když pácháte trestný čin, jste podoben hledané nebo pohřešované osobě, případně někomu hrozíte se zbraní v ruce. Spousta lidí to neví a myslí si, že po nich policajt může chtít občanku kdykoli. Nemůže. Pokud to udělá bez zákonem vymezeného důvodu, dopouští se zneužití pravomoci veřejného činitele. Viz třeba zde a zde.

Mezi zákonné důvody perlustrace rozhodně nepatří poklidné postávání s protestním transparentem poukazujícím na Zemanovo sprosťáctví. To je prostě jen naplněním základního občanského práva na svobodu projevu. Osobně bych proto opavským policajtům občanku dobrovolně nedal, nechal se předvést na služebnu (přičemž bych kladl pasivní odpor) a následně na ně podal trestní oznámení a stížnost Generální inspekci ozbrojených sborů .

V Opavě se nejedná jen o přehnanou služební horlivost policajtů, kteří si myslí, že žijí v časech všemocné Veřejné bezpečnosti před listopadem 1989. Je to varování, z kterého jde mráz po zádech. “Prezident Sprosťák” k udržení svého těžce pošramoceného majestátu potřebuje penderekáře šikanující občany stejně, jako je v listopadu 1989 potřeboval Gustáv Husák. Česko se prostě začíná vracet o pětadvacet let zpátky.

(Autor je redaktorem webu g.cz)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!