Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IVAN DAVID: Šílenství nebo lež

diskuse (78)

Poslanec Ivan David buďto záměrně lže, nebo se naprosto zbláznil. Nevím, která z těch dvou možností je horší. V každém případě zjevně vůbec netuší, jak funguje EU, což po 4,5 letech působení v Evropském parlamentu je naprosto ostudné.

Naposledy to ukázal se svým videem o 12 „vlastizrádných“ poslancích, kteří prý chtějí zrušení naší ústavy kvůli tomu, že podpořili Zprávu o provádění zásady přednosti práva EU. Snaží se nám namluvit, že náš stát kvůli tomu přestane existovat a Ústava už není více než cár papíru.

To vše je samozřejmě totální nesmysl. Pro jeho video platí, že co tvrzení, to lež, nebo přinejmenším polopravda. Navíc označení za vlastizrádce znějí nehorázně od člověka, který se sám dlouhodobě chová jako kolaborant s cizí mocností – Ruskem.

Přednost práva EU platí už nyní
Voličům poslanec David tvrdil, že dvanáct europoslanců z ČR si přeje zrušení naší Ústavy a Česko jako samostatný stát zanikne. Nic z toho samozřejmě není pravda. Věc, o níž se hlasovalo, byla pouze tzv. zpráva, která nemá závazný charakter.

Tímto dokumentem se tedy nemůže nic změnit na fungování EU a na Ústavě ČR už vůbec ne. Ve zprávě se víceméně jen konstatovala skutečnost, že právo EU je nadřazeno právu národních států. Česko se touto zásadou řídí už od svého přistoupení v roce 2004. Jen pan poslanec David si toho ještě zatím nevšiml.

Ve smlouvách sice není nikde nadřazenost přímo zmíněná, což se připouští i v samotném textu zprávy, nicméně veškerá nařízení a směrnice schválené na evropské úrovni jsou fakticky závazná pro všechny členské země.

Už v rozsudku Evropského soudního dvora v případě Costa v. E.N.E.L. z roku 1964 (!) se poprvé implicitně odkazovalo na přednost unijního práva. Po ratifikaci Lisabonské smlouvy a s ní souvisejícího prohlášení č. 17 členské státy nepřímo přijaly zásadu přednosti. Navíc za těch několik desítek let státy nikdy nevyužily možnost revize smluv coby příležitosti k omezení přednosti práva EU.

Ústava se rušit nebude
Účelem zprávy bylo pouze zpřehlednit dosavadní stav. Česko i nadále zůstává svrchovaným státem, plnoprávným subjektem mezinárodního práva a nezávislým na cizí moci. K porušení článku 1 Ústavy ČR tedy nedošlo.

Lidé v Česku proto mohou být úplně klidní, protože se pro nás nic nemění. Hlasování o zmíněné zprávě nebude mít na naši ústavu vůbec žádný dopad a rušit se nebude.

Navíc zde poslanec David ještě plete zrušení práva veta, které představuje úplně jinou otázku a ve zprávě se vůbec neřešilo. Ani zde nejsou obavy na místě, protože jakákoli změna v této oblasti by vyžadovala změnu smluv, a tedy i souhlas všech členských zemí, což je krajně nepravděpodobné.

Podle slov Ivana Davida prý o tomto hlasování našim občanům nikdo neřekl. Je škoda, že pan kolega ani po těch letech ve funkci poslance neví, že úplně vše, o čem se hlasovalo, se dá dohledat na stránkách Evropského parlamentu.

Od zákonodárců bych očekával, že budou rozumět chodu instituce, do které byli zvoleni. Některým to i téměř na konci volebního období zjevně dělá problém.

Ivan David se chová, jako by se probral z kómatu, vyzvedl noty z Kremlu, když natočil tento pětiminutový odporný výblitek, který je směsicí polopravd a fantasmagorií. Z jeho strany jde o nehorázný hnus. Lepší a vhodnější slova pro jeho výstup, kde na základě vyložených lží očerňuje ostatní, opravdu najít nedokážu.

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Ondřej Neff
23. 7. 2024

Co by se stalo, kdyby se Crooks trefil? Tak především bychom měli jinou ikonickou fotografii...

Václav Vlk st.
23. 7. 2024

Stačí číst „západní“ noviny a weby a najdete tam milion úvah o tom, proč jsme tam, kde jsme, jak z...

Tomáš Zdechovský
23. 7. 2024

Hnutí ANO už stačilo vynaložit mnoho energie v přesvědčování veřejnosti o tom, že vůbec není...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

Miloslav Novák
23. 7. 2024

Sparťanští fotbalisté sice nehrají v nejlepší formě, ale v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů...

jhr Jan Hron, ČTK
23. 7. 2024

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

V neděli 21. července 2024 dosáhla celosvětová průměrná teplota nejvyšší hodnoty od začátku měření...

inc Lubomír Světnička
23. 7. 2024

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Lidovky.cz, ČTK
23. 7. 2024

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz