8.12.2021 | Svátek má Květoslava


GLOSA: Nové tváře českou politiku nespasí

19.7.2010

Kongres ODS bezesporu přinesl pozitivní trendy do největší pravicové strany - nový lídr Petr Nečas vyhlásil boj prorůstání politiky do ekonomiky, do vedení se dostaly nové tváře, které navíc mají jasno v ideovém ukotvení. Násilná snaha všude usazovat nové tváře jenom pro jejich neokoukanost je však negativním důsledkem snahy za každou cenu se odstřihnout od všeho minulého.

Abychom však byli k ODS spravedliví, trend marketingových tváří s minimálním názorovým apetitem zavedla do české politiky sociální demokracie a v masivní podobě v předvolební kampani Věci veřejné. Nejprve Jiří Paroubek pokoušel nasadit na kandidátku ČSSD Kateřinu Brožovou, dokázal to s hokejistou Jiřím Šlégrem a na billboardy bezostyšně naaranžoval svoji ženu. Věci veřejné na novosti založily celou svoji kampaň. Do čela postavily novináře Radka Johna a vedle něj mladé, pohledné političky. Snaha oprostit se od všeho starého však nemusí být samospasitelná a mnohde může nadělat více škody než užitku.

Výsledky křečovitého hledání nových tváří vidíme na příkladu Prahy. TOP 09 hodlá představit jako lídra kandidátky exguvernéra ČNB Zdeňka Tůmu (nepolitika) a jako jediná alternativa ODS zatím připadá v úvahu herec Tomáš Töpfer. ODS staví do čela komunálních kandidátek nové tváře mnohdy bez hlubšího důvodu a podobný trend lze čekat i u dalších stran.

Hledání známých tváří ukazuje na personální deficit uvnitř stran, které nejsou schopny nahradit odcházející elity novou krví. Kandidatura známých tváří z řad nepolitiků v sobě však skrývá mnohá nebezpečí. Degraduje politiku na televizní show, kde místo názorů vybíráme hezké tváře a odpovědná řešení nahrazují líbivá hesla. Místo prověřených politiků, či alespoň značek, volíme populární osobnosti, které však nemají vybudovány patřičné vazby, aby prosadily to, co slibují.

V krátkodobém horizontu se zřejmě tomuto trendu nevyhneme, protože nabídka z řad politických stran je zatím mizivá. V dlouhodobé perspektivě je však taková taktika nebezpečná, mj. proto, že odebírá politice její vlastní podstatu - souboj idejí.

LN, 16.7.2010

Autor je výkonný redaktor CEVRO RevueSOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.