24.1.2020 | Svátek má Milena


GLOSA: Marian Kočner v konfliktu zájmů nebyl

6.12.2019

Ten si v klidu podnikal. Omotal si kolem prstu slovenské politiky, soudce, prokurátory, policajty a na veřejnost hlavu nevystrkoval. V pohodě kradl a kdyby věděl kdy přestat, mohl krást dodnes.

V Česku je hezkým příkladem podnikatele-nepolitika, jehož zájmy zastupuje nastrčená poltická figura, Roman Janoušek. Kdyby nepil, mohl v klidu podnikat dál (vlastně kdo ví, jestli nepodniká), a i když mu jeho politický sluha Pavel Bém „umřel“, jistě by si vypěstoval jiného. Kromě něho působí u nás řada dalších podobných mafiánů, akorát ještě neudělali velký přešlap.

V obráceném gardu máme zase plejádu politiků-nepodnikatelů, kteří berou politiku jako podnikání, tedy jako cestu jak zbohatnout. Nejhezčí příklad je David Rath (ČSSD), který to dotáhl až do kriminálu. Vzpomeňme také Pavla Drobila (ODS), ministra životního prostředí, s jeho půlmiliardovým odřadem ze stavby čistírny odpadních vod v Praze. Aleš Řebíček (ODS) se zas vyznamenal podvodnými akciemi Key Invest. Už zase politikaří – radí Filipovi z KSČM. Ne všichni šli krást, Marek Benda (ODS) si jen opatřil titul JUDr. Paroubek, Topolánek a Nečas si pořídili nové manželky.

Současný řev kolem konfliktu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše v tomto světle není nic jiného než pomsta mafiánů člověku, který postavil systém na hlavu. Místo aby z šera kanceláře uplácel a kradl, vystoupil na veřejnost a vzal na sebe odpovědnost za stát. Vede si dobře, stát prospívá a pozice klasických politických stran, ovládaných zezadu mafiány, je horší a horší.

Je to ale i pokus vytlačit z politiky podnikatele vůbec. Podnikatelé jsou totiž lidé velmi schopní. Kdo kdy podnikal, potvrdí to. Zatímco běžný český politik hlavně přežvykuje fráze a plete intriky, podnikatel umí hospodařit, organizovat, má odvahu riskovat vlastní peníze. Orat se s ním nedá. Takové lidi mafiáni nemůžou potřebovat, a proto je mlátí konfliktem zájmů. Jak jsme viděli, konflikt zájmů má každý politik, jen se na něj pořádně podívat.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.