8.12.2021 | Svátek má Květoslava


GLOSA: Jsem zděšen

30.10.2013

V sobotu, po vyhlášení volebních výsledků, jsem logicky očekával, že příští vládu vytvoří ČSSD+ANO+KDU. To by nebylo nijak špatné: komunisti by ostrouhali, ANO by dostalo možnost se znemožnit a pravice by měla dostatek času se přeformovat a znova postavit na nohy.

Ovšem v neděli jsem sledoval na ČT24 sebevraždu ČSSD v přímém přenosu. Pokud se něco honem rychle nezmění, tak pochybuji, že se jim podaří vládu sestavit. Obávám se, že rozkol v ČSSD je tak velký, že musí skončit absolutním vítězstvím buďto Bohuslava Sobotky, nebo Michala Haška. Tipuji to na Haška, má to dobře připravené. Ale tak i tak, ČSSD bude silně oslabena, ať už u voličů, tak i ve své vyjednávací pozici s ostatními stranami.

Toto vše samozřejmě posiluje již tak silnou roli Andreje Babiše. Ovšem je pravděpodobné, že ani jemu se sestavit vládu nepodaří. Otázkou vůbec je, jestli by takovou zodpovědnost na sebe chtěl nyní vzít. Myslím si, že se mu do vlády moc nechce, radši by pro ANO vyjednal "jen" podporu menšinové vlády. Jednak by tím jeho pozice byla trvale silná (nevyhovíte-li mi, padne vláda), prosadil by některé populistické zákony a jelikož by nenesl zodpovědnost za vládu, nikdo by mu nemohl vyčítat nepopulární kroky vlády (k nějakým určitě dojde). No a příště by byl u voličů ještě populárnější než nyní.

Největším otazníkem zůstává, jaký ďábelský plán má připraven Miloš Zeman. Něco určitě připravuje, to je zřejmé od sobotního večera, kdy si na Hrad pozval Michala Haška a pár dalších místopředsedů ČSSD.

V případě, že se nepodaří sestavit vládu (i Zeman se může přepočítat), budeme mít v květnu nové volby, ve kterých ČSSD totálně propadne. Pravice se do té doby na nohy postavit nestačí, což znamená, že největšími kandidáty pro další zisk hlasů budou ANO a KSČM.

Já vím, jsou to nepěkné vyhlídky.

Autor je předseda Konzervativní stranyProdej stavebního pozemku 2776 m2, Frýdlant nad Ostravicí
Prodej stavebního pozemku 2776 m2, Frýdlant nad Ostravicí

Ostravská, Frýdlant nad Ostravicí - Frýdlant, okres Frýdek-Místek
3 500 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.