2.3.2021 | Svátek má Anežka


GLOSA: Ještě k Hovorům z Lán

8.11.2014

Jedna poznámka se týká překladu a výkladu významu Pussy Riot. Lze totiž dospět k závěru (po konzultaci s Čechoangličanem), že asi nejpřesnějším překladem názvem té dívčí kapely by zřejmě bylo „Holčičí vzpoura“. Pro punkovou dívčí skupinu taky nejlépe odpovídajícím. Pus, pus je zase obdoba českého volání na kočku či, či, a pussy je česky také „kočka“ ve významu šťabajzna, pěkná holka. Má to ovšem i svůj význam vulgární, ale nezní tak sprostě jako v češtině. Že je to s překladem a „úderností“ uvedených výrazů komplikovanější, se mohl Miloš Zeman dozvědět – na téma se připravoval –, ale on se to nechtěl dovědět.

Druhá, závažnější poznámka se týká vysvětlování Miloše Zemana, proč použil k návratu soukromé a nikoli prezidentské letadlo. Se sobě vlastní panskou bohorovnou povýšeností nejprve rozhlasovému redaktorovi a posluchačům vysvětlil, že si státní návštěvu představují jako Hurvínek válku, jelikož se totiž sotva mohl v průběhu večeře pořádané čínským prezidentem zvednout s tím, že musí odejít, protože ho čeká letadlo. Počítá tady Miloš Zeman – a to úmyslně podpásově a unfair – s tím, že redaktor a posluchači neví nic o tom, jak se podobné návštěvy připravují. I kdyby totiž jel prezident na návštěvu jen do Kopidlna, je taková cesta připravována týdny dopředu a do nejmenších podrobností. Natož několikadenní státní návštěva Číny. Taková cesta je naplánována na minuty – každý člen doprovodu má k dispozici knížečku, které se běžně říká „minutovník“ a kde je skutečně na minutu celá návštěva rozplánována. Lze se tam i dočíst, jaké číslo pokoje bude mít v kterém hotelu ten či onen člen ochranky. Neboli Miloš Zeman několik týdnů dopředu věděl, v kolik hodin a minut skončí ona večeře a kdy se dvacátého sedmého či osmého října přesně vrátí domů. Pokud mu to nevyhovovalo, mohl se program návštěvy ještě v době její přípravy upravit. Ale to se nestalo – z jeho vůle se tak nestalo. Místo toho se na místě velkopansky zaimprovizovalo.

A navíc – dodejme - i kdyby se opravdu v průběhu večeře zvedl a s omluvou odkráčel na letadlo, nebylo by mu to nic platné, protože by prostě nebylo k odletu připravené.

Už drobností je, že při původně plánovaném mezipřistání bývá obvyklé, že na letišti v místě mezipřistání je prezident uvítán místními státními představiteli a je připraveno pohoštění. To vše se zřejmě muselo na poslední chvíli a bez vysvětlení zrušit, protože prezident letěl jiným aeroplánem (a údajně bez mezipřistání). Protože se to mělo odehrát v Rusku, nebyl to zřejmě až takový problém, protože tam jsou na vrtochy načalniků zvyklí. Takový načalnik totiž může všecko.

A přesně jako takový načalnik se Miloš Zeman chová vůči nám, ostatním.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.