19.2.2020 | Svátek má Patrik


GLOSA: Černé na bílém

21.6.2007

V Lidových novinách vyšel 12. června t.r. článek s titulkem ČSSD ovlivňovala trestní řízení. Senátor Jaromír Štětina v něm mimo jiné napsal:

„…Skutečné ovlivňování kauzy Hučín ze strany sociálně demokratické vlády pak dokumentuje projev jednoho ze soudců, kteří řešili Hučínova obvinění. Minulý rok na jaře JUDr. Anton Bucheň na soudním stání v Přerově řekl: ´Doufám, že se nedopustím nějakého ohrožení státního tajemství, když řeknu, že případem Vladimíra Hučína se tehdy zabývala vláda, která dala pokyn BIS, aby jej řešila.´ Materiál, na nějž se Bucheň odvolává, je nyní v utajeném režimu uložen v Ostravě. Je jasným důkazem koordinace postupu sociálních demokratů a BIS proti neovladatelnému Hučínovi…“

V úterý 19. června ve stejném deníku reagoval předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Jeho polemika se Štětinou nese titulek Pomluva není důkaz a expremiér na týden staré obvinění reaguje takto:

„…v rozporu s titulkem článku v jeho obsahu nenajdete ani jediný důkaz pro toto obvinění. Senátor Štětina se neustále ohání jakýmisi spisy tajných služeb bizarních názvů. Je s podivem, jak vehementně se dožaduje zveřejnění těchto spisů, kde mají údajně ležet důkazy hříchů pomalu celého světa…“

Ponechme stranou název zvláštní služby BIS, který se panu Paroubkovi zdá bizarní (možná chtěl použít obrat složitý a trochu to popletl) a bagatelizaci Štětinou popisovaného spojení ČSSD a BIS v kauze Hučín, slovy o hříších celého světa a věnujme se raději požadovaným důkazům. Nějaké se totiž objevily.

V neděli 10. června 2007 uvedla Česká televize pravidelný publicistický pořad 168 hodin. Mimo jiných témat se věnoval i „Vládnímu návrhu ministra financí“ Bohuslava Sobotky z roku 2003. ČT získala zápis ze zasedání vlády Vladimíra Špidly, která tento návrh projednala. Nevím jestli je tento zápis v režimu utajení a jestli bude ČSSD žalovat ČT za vyzrazení státního tajemství, ale v příslušném dokumentu se mj. píše:

„…Vláda ukládá: I. místopředsedovi vlády a ministru vnitra a ministru spravedlnosti, aby věnovali zvýšenou pozornost trestně právním řízením, která jsou vedena v souvislosti s IPB a v maximální míře urychlili jejich průběh…

…Vláda doporučuje: I. místopředsedovi vlády a ministru vnitra, aby uvolnil z kapitoly Ministerstva vnitra, dostatečné finanční prostředky na výdaje spojené s činností orgánů činných v trestním řízení, která souvisí s kauzou IPB…“

No, možná to sociální demokraté zvyklí na „přímé převodové páky“ za nějaké ovlivňování orgánů činných v trestním řízení ani nepovažují, jisté ale je, že minimálně statutární místopředseda ČSSD Mgr. Bohuslav Sobotka, kterého ČT konfrontovala s jeho materiálem, si je moc dobře vědom o co šlo, protože do mikrofonu blekotal přímo ukázkově:

„…Já si teda nevzpomínám, že by byl podobný návrh kdy na vládě projednáván…

…Já jsem materiály na ministerstvu nepsal. Na to tam byli úředníci…“

Zajímavé je, že kauza IPB, která, jak zaznělo v 168 hodinách nás stála zatím 200 mld. korun a jak se zdá není to konečné číslo, je dnes pro novináře pouze okrajovým tématem, takže se zdá, že uvedené citace zazněly na obrazovce jednou a tím jest celá záležitost odbyta. Přesto by nám mohl pan Paroubek vysvětlit jak si on a jeho spolustraníci představují že „…ministr vnitra a ministr spravedlnosti urychlují průběh trestně právních řízení…“, ať už jsou vedena proti komukoliv (nejen proti těm z IPB).

Záznam reportáže ČT - část týkající se materiálu Mgr. Sobotky začíná v 15. minutě a 15. sekundě.

www.angle.czAdvantage Consulting, s.r.o.
C++ VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.