23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


FEJETON: Poslední hodin(k)y ministra Kocourka

15.11.2011

Mám v životě štěstí – nebo smůlu – na pozoruhodné příhody. Několik měsíců se domlouvala pražská konference o jaderné energetice: pořadatelé se rozhodli, že při jejím závěru mi dodatečně pogratulují k mému jubileu a znovu připomenou Sacharovovu stať "Jaderná energetika a svoboda Západu", k jejímuž napsání jsem akademika přemluvil před bezmála 35 lety. A aby dodali své akci patřičného důrazu, požádali českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka, aby pronesl pár květnatých slov.

V Česku se věci nemají domlouvat příliš dlouho dopředu. Týden před plánovanou konferencí někdo zjistil, že ministrova maminka nějak přišla k 16 milionům, a vládní úředníci se předháněli s novináři a ministry ve vymyšlení nej(ne?)pravděpodobnější verse, jak se inkriminované miliony mohly ocitnout na kontě ministerské maminky.

V den konference jsem řešil závažné morální dilema: jak se zachovat, pokud by se ministr skutečně na konferenci dostavil a začal číst plánované laudatio: odejít, vyslechnout a reagovat, přerušit páně ministrovu řeč dotazem ohledně milionů…

Naštěstí se pan ministr omluvil: na stejnou hodinu totiž svolal tiskovou konferenci, kde se měl pokusit vysvětlit nevysvětlitelné miliony, a nakonec podal svou resignaci.

Na konferenci však místo sebe poslal náměstka, který pana ministra řádně omluvil (z nepřítomnosti), pronesl pozoruhodnou větu, že za panem ministrem plně stojí, a potom začal číst napsaná, jak dvakráte zdůraznil, jím, tedy samotným panem ministrem, slova.

Zase jsem musel řešit to proklaté dilema: zacpat si uši nebo zvědavě poslouchat? Nebo si na mobilu vyladit přenos ministrovy tiskovky a jedním uchem poslouchat autentické páně ministrovy vytáčky a druhým jeho laudatio?

V závěru jsme si připili a pan náměstek mi předal páně ministrův dar. Rozbalil jsem jej až doma. Byly to hodinky Prim, speciálně vyrobené pro Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. S celosvětovou zárukou!

Byly to poslední hodinky, které pan ministr Kocourek někomu věnoval. Během své poslední ministerské hodiny.

Právo, 9.11.2011Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.