Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

AKCE ŠEVČÍK: Jak se zbavit bývalého komunisty

diskuse (163)
V rámci „útoku“ na Národní muzeum, jehož cílem bylo odstranit na něm visící ukrajinskou vlajku, se opět dostal do potíží. Byl údajně přímo v místech bojů o muzeum.

27. 06. 2023 8:35:55

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík bude odvolán z funkce poté, co akademický senát VŠE rozhodl většinou o tom, že rektor VŠE může Ševčíka odvolat.

Na Vysoké škole ekonomické (VŠE) v Praze akademický senát projednával návrh rektora univerzity Petra Dvořáka na odvolání Miroslava Ševčíka z funkce děkana Národohospodářské fakulty VŠE. Senát se po rozpravách v hlasování usnesl, že Dvořák Ševčíka může odvolat. „Budu používat právní kroky, abych dokázal, že proces byl špatně postavený,“ řekl Ševčík po zasedání.

Wikipedie o Ševčíkovi uvádí i toto: V roce 1984 vstoupil do KSČ. Od 2. ledna 1986 byl veden v seznamu pod registračním číslem 176727 u Zpravodajské správy Generálního štábu ČSLA jako osoba, o kterou měla kontrarozvědka zájem. Z tohoto záznamu vyplývá, že nikdy nepodepsal spolupráci se žádnou policejní složkou ani zpravodajskou správou Československé lidové armády, o čemž svědčí i čisté lustrační osvědčení. Na archivy vojenské rozvědky se však lustrační osvědčení nevztahuje. V roce 1989 se plně zapojil do „obrodného procesu“ a má za sebou úctyhodnou profesní kariéru.

V rámci „útoku“ na Národní muzeum, jehož cílem bylo odstranit na něm visící ukrajinskou vlajku, se opět dostal do potíží. Byl údajně přímo v místech bojů o muzeum. Jeho vysvětlení, a sice že se zastal účastníka demonstrace, který byl napaden policií, bylo „oficiálními médii“ jako je ČT1 a CNN Prima News, trvale zpochybňováno. Zatímco akademický senát fakulty i etická komise fakulty Ševčíka bránily a byly proti jeho odvolání, akademický senát celé VŠE Ševčíka doporučil k odvolání.

V této souvislosti bych rád zmínil celkovou politickou atmosféru – možná hraničící s hysterií – které jsme my všichni v této době svědky. „Pokroková“ média si na Ševčíkovi smlsla. Hodí se i členství Ševčíka v předlistopadové KSČ. Ševčík tak byl odvěký kariérista za každého režimu, zatímco prezident Petr Pavel si „posypal“ popel na hlavu a svého členství v KSČ v armádě „hluboce lituje“.

V médiích, konkrétně iDnes.cz, je stručně uveden i způsob, jakým se Ševčík hájil. Ševčík se při rozpravách opakovaně bránil slovy, že zásah policie byl horší než při Palachově týdnu. „Nikdy jsem proruský trol nebyl, nejsem a nebudu,“ řekl. Stěžoval si, že je již druhý rok pod permanentní mediální štvanicí.

Mnohem větší prostor však i tady dostal rektor VŠE, který „došel k názoru, že ztratil možnost ovlivňovat Ševčíkovo jednání na veřejnosti“. To je velmi kulantní věta o tom, že Ševčík neposlouchal a dělal si „co chtěl“.

Lze proto zcela jistě konstatovat, že odvolání děkana Ševčíka z funkce je politické a Ševčík se brání relevantně. Nicméně, nebude mu to zřejmě moc platné.

A ještě taková reminiscence na roky 1968/69 na českých vysokých školách. Nastoupil jsem na vysokou školu sice až v roce 1970, ale probíhaly dozvuky tehdejší politické čistky na všech vysokých školách. Samozřejmě, velká „obroda“ nastala u učitelů marxismu-leninismu. Na katedře marxismu-leninismu VŠCHT, kam jsem nastoupil, tehdy nezůstal doslova „kámen na kameni“ a my jsme dostali velmi „zajímavého“ učitele. Ten občas – tak jednou do měsíce, prohlásil, že má „aktiv“ a pustil nás domů, aby ho potom kdosi přistihl v hospodě nasávat pivo v docela „povznesené“ náladě. Asi propagoval komunismus mezi štamgasty.

Odvolání Ševčíka tak bude opět vedeno politickými důvody v době, která je plná politické „korektnosti“ a „odpovědnosti“. Pokud se snad Ševčík bude chtít soudit, bude to rovněž zajímavý „politický“ proces a lituji každého „nebohého“ soudce, který to dostane na stůl. Anebo už i mezi soudci jsou „kádři“, kteří se nezastaví a Ševčíka právem politické korektnosti potopí? Uvidíme!

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Petr Kamberský
13. 7. 2024

Chlívek nepatří k naivům, kteří bezelstně adorují Británii. V českém prostředí převažují...

13. 7. 2024

Podobá se velké duté kremroli a v centru Prahy na ni narazíte skoro na každém rohu. O skutečném...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz