22.6.2021 | Svátek má Pavla


RODINA A PŘÁTELÉ: A přece praští

11.1.2006

Včera jsem se tu pozastavoval nad rčením, že mrzne, až praští. Jeden pán mi vysvětlil, jak to prastaré rčení vzniklo.

Je prý od toho, že když je pořádný mráz, praská sám od sebe led v rybnících. No, nevím, jakkoli děkuji za zajímavou informaci, moc přesvědčený nejsem. Za mého dětství, panečku, to byly nějaké mrazy a bydlel jsem taky u rybníka jeden čas a nikdy jsem neslyšel jeho praskání, leda když jsem na ledě sebou prásknul já.
Nicméně dneska jsem jedno praskání zažil.
Ráno jsem potřeboval něco vyfotit. Nasedl jsem do auta, bylo celé zajinovatkované, a protože jsem nic neviděl ani bočním oknem, chtěl jsme ho spustit. Inu, elektrické ovládání. Udělalo to "prásk" a bylo po spouštění oken. Prasklo, jak se později ukázalo v servisu, umělohmotné kolečko, taková rolna.
"To je mrazem," komentoval servisman, autoklempíř, ke kterému jsem auto zavezl. Vzal mě bez objednání, hodný to autoklempíř.
Pak se ukázalo, že pustil jeden šroubek dovnitř dveří.
"To je mrazem," vysvětloval. "Nevadí, dáme tam jinej."
Do třetice mu praskla mrazem zkřehlá krytka jednoho šroubečku. Nevadí, není vidět.
Odjel jsem a přemýšlel,jak dlouho asi budou ty mrazy trvat.
A co všechno ještě popraská, než přijde obleva.TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?
TESTUJEME: Ušetří vám sous-vide masa čas a starosti s každodenním vařením?

Otestovaly jsme za vás čtyři nové druhy masa od Krahulíka z řady sous-vide. Masa jsou bez lepku, „éček“ a velmi pomalu vařená, aby si zachovala co...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.