4.12.2020 | Svátek má Barbora


BEST OF HYENA: Den UFO

4.7.2007

Život slaměncův a pan Norrell
Co dělá slaměný vdovec o víkend? Čte si tlustou knížku, tedy knihu, veleknihu. Je to Jonathan Strange a pan Norrell od Suzanne Clarkové, sedm set stran tlustý opus. Nepamatuju, že by mě něco tak vzalo od Gibsonova Neuromancera, a toho jsem četl před dvaceti lety! Chci té knize věnovat větší část své přednášky o alchymii, kterou chystám pro Avalcon v Chotěboři - tahle kniha sice pojednává o magii obecně, ne o alchymii, ale literární postupy, kterými jsem se chtěl zabývat , jsou obdobné, ne-li totožné. Až dočtu, pravděpodobně zítra, podám obšírnou zprávu. Nebudu tady teď psát "vo čom to je", podívejte se na webovou stránku té knihy. Tam taky najdete odkazy na recenze. Z těch je mimořádně zajímavá recenze Františka Novotného. Tedy, nejen zajímavá tím, že je zajímavá, ale pro mě zajímavá tím, že František píše právě to, co jsem se chystal psát já. Ale to už je moje smůla, měl jsem si tu knihu přečíst dřív!

Den UFO
V pondělí byl "den UFO", že prý kvůli výročí Roswell incidentu. Nevím proč, protože "Roswell incident" byl osmého srpna, ale budiž. Večer byl u mě na návštěvě soused a povídali jsme si mimo jiné o ufech. Vyprávěl, že před deseti lety byl s otcem a dvěma kamarády ve východním Slovensku. Spali tam ve stanech. Někdy ve tři ráno vypravěčův tatínek vzbudil syna a ten pak vzbudil oba kamarády a společně pak pozorovali úkaz na nočním nebi: světelný kruh, v něm další světélka; kruh se otáčel kolem své osy a navíc ještě opisoval oblouk a kyvadlovitě se pohyboval sem a tam. Trvalo to asi dvacet minut a pak ta věc odletěla.

Pochopitelně že všichni čtyři z toho byli rozrušení.
"Nebál ses," ptal se syn otce, "když jsi to pozoroval sám?"
"Já se bál," odpověděl otec, "že nám to ukradne kola."

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.