Pondělí 16. června 2025, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

OSOBNOST: Učitel Leoše Janáčka byl žákem jeho tatínka

diskuse (4)

Letos tomu bude přesně 150 let. Památného 5. července L. P. 1863 se k oslavám tisícátého výročí příchodu svatých soluňských bratří Cyrila a Metoděje sešlo na Velehradě přes 100 000 poutníků. Ve stejný den podobné oslavy vrcholily i v Římě. U sv. Jeronýma sloužil sv. mši hlaholskou a latinskou kardinál Bazzari. Při této mši zpívala papežská kapela a slavný skladatel Franz Liszt hrál na varhany. Poprvé zde byl také zpíván hymnus o sv. Cyrilu a Metoději, který Franz Liszt složil na slova M. Puciče.

Ve stejnou dobu zazněly na Velehradských slavnostech kostelní písně a kantáta k uctění milénia příchodu slovanských věrozvěstů. Písně a kantátu přednesl téměř tisícičlenný sbor a šlo o jev nebývalý a úžasný. Mezi nadšenými diváky nechyběl ani František Palacký. I on bouřlivě aplaudoval autorovi písní a kantáty. Tím autorem byl český skladatel Pavel (Karel) Křížkovský, rodák z Holasovic ve Slezsku. Liszt a Křížkovský v tu chvíli o sobě nevěděli, ale oba svůj talent propůjčili události velice úctyhodné.

Pavel Křížkovský

Trnitá byla cesta tohoto muže ke slávě. Jeho dědeček Ignác Křížkovský měl s manželkou Theklou celkem jedenáct dětí. Bída s nouzí se scházela v domě č. 18 v Holasovicích a s sebou přinesla i další problémy. Ignácova třetí dcera Viktorie se stala 9. ledna 1820 matkou nemanželského syna Karla, který celý život těžce nesl neutěšené rodinné poměry. Naštěstí se již v době, kdy chodil do obecné školy v Neplachovicích, projevil jeho výrazný hudební talent. Ten rozpoznal především místní učitel hudby a zpěvu Jiří Janáček. Díky tomu se Karel Křížkovský stal zpěvákem kůru kostela sv. Ducha v Opavě, a mohl tak vystudovat i opavské gymnázium. Filozofii v Olomouci ale nedokončil pro nedostatek prostředků.

Stal se učitelem češtiny v Jamnici, kam neměl ze svého rodiště daleko. Spořivý mladý muž pak s podporou tety Kláry dokončil studia filozofie v Brně, kde studoval i u prof. Riegra hudební teorii. V té době vstoupil do řádu augustiniánů a přijal mnišské jméno Pavel. Po vysvěcení v roce 1848 byl jmenován ředitelem kůru, stal se kaplanem klášterní fary v Lískovci a učitelem náboženství v Brně na Bělidlech. Mezi zpěváky klášterního kůru byl jeho pilným a milým žákem Leoš Janáček.

Vypráví se příhoda, kdy mladý fundatista Janáček upozornil Křížkovského na po sobě jsoucí "kvinty" v jedné jeho skladbě, kterou si autor v místnosti fundatistů přehrával. Kvinty po sobě jdoucí byly v té době v kompozici prohřeškem. Od té doby měl budoucí skladatel Janáček u Křížkovského podporu více než otcovskou, neboť zase on rozpoznal budoucího hudebního génia. Tak Pavel Křížkovský splatil dluh, který patřil Janáčkovu otci, jeho prvnímu učiteli Jiřímu Janáčkovi v Neplachovicích.

V hudební expozici Starého zámku v Jevišovicích je dodnes uchováván klavír, na kterém Křížkovský často hrával při výuce Leoše Janáčka a dalších studentů. Křížkovský se stal hudebním fenoménem Brna. Virtuosně ovládal varhany, klarinet a klavír. Dirigoval koncerty v brněnské Redutě, hrál na violu ve smyčcovém kvartetu a založil mužský pěvecký sbor v Brně. Mezníkem v jeho hudební činnosti bylo seznámení se sběratelem českých a moravských národních písní Františkem Sušilem. Sušilovy sbírky a poznatky se mu staly zdrojem inspirace při jeho činnosti skladatelské.

Jeho skladba Utonulá nadchla Bedřicha Smetanu tak, že v roce 1861 zorganizoval Křížkovského pražský koncert, který byl obrovským úspěchem. Autorovo vlastenecké cítění ale nebylo po chuti některým nacionálním německým církevním kruhům, tak nakonec Křížkovský přijímá v roce 1872 místo dómského kapelníka v Olomouci.

V tomto městě založil pěvecko-hudební spolek Žerotín. Po těžké nemoci se vrátil do Brna, kde 8. května 1885 zemřel. V té době již po vlastech českých a moravských vznikaly pěvecké sbory nesoucí Křížkovského jméno. A tak se chudý chlapec z Holasovic dočkal nejen vděku, ale i slávy, která přetrvala do dnů dnešních.

A Franz Liszt, který si v onom jubilejním roce 1863 prožíval v Římě stejnou slavnou chvíli jako Pavel Křížkovský ve Velehradě, neměl k rodákovi z Holasic zase tak daleko. Byl mimo jiné přítelem hraběte Felixe Lichnovského, na jehož zámku v Hradci nad Moravicí byl často hostem. Liszt uspořádal v Opavě 27. května a 1. června 1846 dva koncerty, přičemž druhý koncert byl dobročinný ve prospěch opavského útulku pro děti. Oba umělci odcházejí na onen svět téměř ve stejnou dobu. Franz Liszt o rok později po Křížkovském, v červenci 1886.

Pavel Křížkovský - rodný dům

Pěvecký sbor Křížkovský 2012

Pěvecký sbor Křížkovský má úžasnou tradici. Nejprve vznikl jako "Pěveckohudební spolek Křížkovský v Opavě", jeho členy byli především milovníci zpěvu a hudby. Oficiálním datem vzniku spolku je tedy 8. říjen 1887. Hudební nadšenci začali ihned zkoušet, a tak v listopadu téhož roku byla opavská veřejnost pozvána na "Večer Pavla Křížkovského". A od té doby sbor zpívá. Někdy navzdory dobám i poměrům.

A vlastně oním listopadovým večerem se kruh tak trochu uzavřel. Rok předtím, v říjnu 1886, uvedl Antonín Dvořák s velkým úspěchem v Leedsu a v Londýně monumentální oratorium Svatá Ludmila s českým námětem Jaroslava Vrchlického. Krátce předtím, snad jako určitou rozcvičku ve skladatelově trudomyslném období, napsal dvě drobné skladby na české lidové písně. Baladu pro housle a klavír a dnes bohužel málo známou skladbu Hymnus českého rolnictva. Ta slova Jaká krása, jaký lad, české role, luh i sad! Naší prací, naším znojem vlasti života je zdrojem kypré role, bujný luh, nám toho bohužel již moc neříkají.

Proč se o tom zmiňuji? Právě "Hymna českého rolnictva", uvedená na zahajovacím večeru spolku Křížkovský, vzbudila v tehdejší spíše německy mluvící Opavě nebývalý zájem a značný ohlas. Dlužno přiznat, že v téže době se o sborová pěvecká díla Dvořákova začala zajímat Morava. Konkrétně mladý sbormistr Besedy brněnské, Leoš Janáček. Antonín Dvořák Moravu nejen proto miloval. A jedno ze svých nejvýznačnějších děl, Svatou Ludmilu, věnoval olomouckému pěveckému spolku Žerotín. Ano, tomu spolku, který v Olomouci založil Pavel Křížkovský, učitel Leoše Janáčka. Takže už víme, proč v listopadu 1887 byla v opavském Matičním domě dávána a následně tak nadšeně přijata Dvořákova Hymna českého rolnictva.

Aston Ondřej Neff
16. 6. 2025

Volič SPOLU nemá kam utéct.

Marian Kechlibar
16. 6. 2025

Torino je „kapesní velkoměsto“ na začátku Pádské nížiny.

Robert Kotzian
16. 6. 2025

EU připravuje podporu komunitního zabydlování migrantů

přečetl Panikář
16. 6. 2025

Rozhodnutí Ústavního soudu je vzkazem pro Brusel.

Ohlas čtenářů
16. 6. 2025

Proč volím, ale dávám prázdnou obálku.

lan Hana Lanková
16. 6. 2025

Mladá matka z Vysokého Mýta, která letos v únoru vyvolala vlnu pobouření, když během živého...

Lidovky.cz, ČTK
16. 6. 2025

Úpravy pražských náplavek se dosud prodražily z původně plánovaných 309,2 na 470,3 milionu korun,...

ČTK, Lidovky.cz
16. 6. 2025

Zaměstnanci Kovosvitu MAS Foundry ze Sezimova Ústí na Táborsku nedostali mzdy za květen. Výplatní...

ČTK, Lidovky.cz
16. 6. 2025

V Krkonoších v neděli roztálo ikonické sněhové pole Mapa republiky na úbočí Studniční hory. Stalo...

Linda Kholová
16. 6. 2025

Influencerky zářily na hvězdném nebi luxusního životního stylu celou minulou dekádu. Zdá se, že už...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz