9.4.2020 | Svátek má Dušan


GLOSA: Opravdová pomlázka

11.4.2017

Domníváte se, že Velikonoce, později „svátky jara“ a teď znovu Velikonoce bychom měli slavit s úctou k tradicím, s obdivem k folkloru, a studujete význam všech symbolů pojících se s těmito svátky? Máte mindrák z toho, že byste něco udělali špatně? Tak na to raději zapomeňte a čtěte dál.

Upletl jsem pomlázku, je hezčí než z obrázku, všechny holky, které znám, navštívím a vymrskám, než mi dají vajíčko, vyplatím je maličko.

Tak tedy: upletl jsem pomlázku. Možná máte pocit, že ty bužírkové ze supermarketu jsou trapné. Asi ano, ale ani ty, které jsou k dostání na farmářských trzích, také nejsou, jak mají být. Ona totiž pravá pomlázka vypadá úplně jinak! A teď vám prozradím, jak se má správně uplést. Ta správná má být až ze šestnácti prutů, stačí ale i osm nebo čtyři, číslo však musí být dělitelné čtyřmi, aby měla pomlázka všechny hrany stejné. Má mít správný švih a nesmí při mrsknutí prasknout. Nestačí před Velikonocemi zajít k rybníku a z první vrby nařezat větvičky. Nejlépe je sklidit proutí už na podzim a nechat proschnout. Můžete použít samozřejmě jarní vrbu, ale na opravdovou košikářskou práci je nutné mít materiál proschlý a znovu máčený. Namáčet je potřeba nejméně dvě hodiny, lépe až čtyři, záleží na velikosti i délce prutů, a potom ještě stále provlhčovat. Někdy se dokonce proutí vaří, potom se nechá vychladnout, oloupe se (to je nejhorší práce) a nakonec se nechá na slunci a dešti vybarvit.

Asi bude přece jenom lépe zajít do nejbližšího supermarketu a máte to. I tak si užijete spoustu legrace, hlavně ať se nám vydaří počasí a to bude ke spokojenosti úplně stačit.

Pokud jde o křesťanské tradice, jsme úplně vedle, když si myslíme, že Velikonoce vrcholí na Velikonoční pondělí. Tak to není. Křesťané chápou jarní znovuzrození jako připomínku smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kněz a mystik Karel Satoria říká: „Maximalistické poselství Velikonoc spočívá v tom, že existuje něco, co dokáže rozetnout zdánlivě neroztržitelný řetěz ublížení a pomsty, že je možné odpustit. Že je možné, aby se u někoho zastavilo zlo.“ Velikonoce podle křesťanů totiž vrcholí vigilií o Veliké noci ze soboty na neděli. Velikonoční pondělí jsou slavnosti folklorního charakteru i obsahu, a je to připomínka předkřesťanských kultur.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.