KLIMA: Podle vědců se prý dinosauři uprděli k smrti
Bulvární klimatologie dosáhla nového dna. Že je masové vymírání způsobeno astronomickými cykly, to tito odborníci netuší. Netuší, jestli dinosauří pšouky vůbec obsahovaly nějaký metan, ale přesto klidně vytvářejí svoje modely.
Slovní hříčka: "Extinction" znamená anglicky vyhynutí. "Stink" znamená páchnout.
Globální oteplování může úplně za všechno. Může za mrazy i horka, za povodně i sucha. Universální obětní beránek, na kterého se dá svalit, cokoliv vás napadne. I vyhynutí dinosaurů chtějí svalit na oteplování, jak jsem o tom psal už před časem. Prý žádný meteorit, ale globální oteplování je zabilo.
V.Kremlík. Dinosaury zabilo globální oteplování? (30.březen 2010)
Nyní tento mýtus vědci posunuli zase o krok dál, jak nás informují Novinky.cz v článku Globální oteplení před 150 miliony let způsobila plynatost dinosaurů.
Dinosaury prý zabilo globální oteplování, které sami způsobili svým říháním a větry. Tým profesora Graeme Ruxtona z Andrews University ve Skotsku vydává studii o tom, kolik skleníkových plynů vytvářelo zažívání dinosaurů. Článek vychází v květnovém čísle Current Biology.
Gaseous emissions from dinosaurs may have warmed prehistoric earth (Eurekalert)
Vědátoři spočítali, že dohromady ještěři za rok svým říháním a pšouky vypustili do atmosféry více jak 520 milionů tun metanu ročně. To je více než všechny dnešní zdroje dohromady. Například 90tunový argentinosaurus, který měl 140 stop na délku, za den spořádal nejméně půl tuny potravy. Zatímco kráva za den vyprodukuje asi 200 litrů metanu, v případě dinosaura to byly prý tisíce litrů za den.
"Prostý matematický model nám ukazuje, že mikrobi žijící v sauropodech mohli vyprodukovat dostatek metanu, aby to mělo důležitý vliv na mezozoické klima," řekl Dave Wilkinson z Liverpool John Moores University. "Naše výpočty ukazují, že tito dinosauři mohli vyprodukovat více metanu než všechny dnešní zdroje – přírodní i lidské – dohromady."
Autoři ovšem nemají nejmenší ponětí, kolik toho dinosauři sežrali a vytrávili. Studie je plná samých odhadů vycucaných z prstu. Sami píší, že neví ani to, zda se metabolismus sauropodů podobal spíše dnešním savcům nebo dnešním plazům! Ale fantazii se meze nekladou.
Profesor Ruxton má PhD z "modelování a statistiky". Typická oběť svého oboru. K čemu naměřená data, když máme modely, no ne?
Toto není exaktní věda, ale jen snůška výmyslů. Vždyť my ani nevíme, jaké baktérie žily ve střevech dinosaurů. A nevíme, jestli tyto baktérie vůbec nějaký metan vyráběly! To totiž není u trávení samozřejmost. Dvě třetiny lidí má pšouky, ve kterých žádný metan není.
Miller TL; Wolin MJ, de Macario EC, Macario AJ (1982). "Isolation of Methanobrevibacter smithii from human faeces". Appl Environ Microbiol 43
Dr. James L. A. Roth, Gastrointestinal Gas (Ch. 17 in Gastroenterology, v. 4, 1976)
Druhý zádrhel je v tom, že autoři pšoukací studie ignorují kosmické příčiny klimatických změn v době vyhynutí dinosaurů. Očividně jsou jen zahledění do svojí specializace a neznají výzkum z jiných oborů.
Měli by si přečíst následující studie:
Nir J. Shaviv a Ján Veizer: Celestial Driver of Phanerozoic climate? GSA Today, July 2003.
H. Svensmark. Cosmoclimatology – a new theory emerges. (A&G, únor 2007)
Globální oteplení v době vyhynutí dinosaurů mělo pramálo společného se skleníkovými plyny a pšouky. Byla to součást astronomického cyklu. Geologové to vědí, astronomové to vědí, ale jistí klimatologové asi nedávali pozor.
Nahoře kosmické záření, dole rekonstrukce teplot. Klima řídily kosmické faktory. Plynatost s tím neměla co dělat.
Podíváme-li se na vývoj klimatu za stovky milionů let, vidíme, že teploty kolísají v pravidelném rytmu cca 140 milionů roků. Tak pravidelný rytmus není možné vytvořit prděním, ale pouze nějakým astronomickým vlivem. Protože kosmická tělesa se pohybují po elipsách.
Vědci spekulují, že sluneční soustava na své pouti kolem středu Galaxie každých 140 milionů let vstupuje do nějaké oblasti, kde je více prachu, meteoritů a jiného vesmírného harampádí. Tehdy se zvyšuje počet meteoritů, které ohrožují Zemi a způsobují epizody masového vymírání. A kvůli kosmickému prachu v této oblasti na Zemi také dopadá méně kosmického záření, a proto se tvoří méně mraků. A to vede k oteplení.
Ale astronomie a podobné vnější faktory jako by pro dnešní mainstreamové klimatology neexistovaly. Pro ně je Země izolovaný ostrov, který pluje vesmírem, aniž by na něj cokoli zvenčí působilo. Takový geocentrik zná jen atmosféru a její modely a nechce slyšet o ničem, čemu nerozumí a co se do této úhledné škatulky nevejde.
Graeca sunt non leguntur.
******************************************************
(Diskutovat můžete i na: www.klimaskeptik.cz/diskuse)
www.klimaskeptik.cz
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.