Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KLIMA: Jsme spaseni!

diskuse (75)
Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)

Na webu se objevil článek o biotechnologii, která dokáže z atmosféry vychytávat oxid uhličitý a měnit jej na organickou sloučeninu. Klima je zachráněno a my s ním! (?)

Článek snad byl původně publikován v Science, takže v existenci onoho objevu lze věřit. Oč jde? Našly se bakterie, které vážou oxid uhličitý a mění jej na kyselinu octovou. Vědci vymysleli, jak ony bakterie namnožit a jak je vázat na síť nanovláken. Účinnost této biotechnologie je údajně větší, než u fotosyntézy (která mění CO2 na glukózu). Pojďme se radovat a juchat, spoutáme zlý oxid uhličitý, spasíme klima!

Proč zatím ve skutečnosti žádný důvod k radosti není? Ze spousty důvodů.

Za prvé. Tahle legrácka něco stojí a její tržní hodnota určitě bude ještě neskonale větší než ta výrobní. A aby se s klimatem něco stalo, muselo by být tohoto požírače CO2 opravdu hodně. Obávám se, že tisíce tun by ještě pořád nemusely stačit. Přidejme pár řádů. Fajn, dejme tomu, že to někdo zaplatí. Kam to všechno dáme?

Za druhé. Tak tedy budeme získávat óóbrovské množství kyseliny octové alias acetátu. K čemu nám bude? Že by se z ní daly vyrábět živiny - sacharidy nebo aminokyseliny? Třeba by to šlo. Jako základ k výrobě paliva, třeba etanolu? Opačně - z etanolu kyselina octová - to jde snadno. Takže tady by to chtělo vynaložit dost energie, ale asi by to šlo. Nebo acetát přeměnit na etylén a následně polyetylén čili plasty? No super! (chemici, nebijte mě za předchozí řádky, teoreticky by to ale všechno nakonec mohlo jít, ne?)

Tak a zpátky na zem. Nová biotechnologie by takhle znamenala nanejvýš zastavení přísunu CO2 do atmosféry, protože by se nemusela těžit ropa, ale snížení jeho obsahu by se prostě nekonalo. Nevěříte?

Tak třeba potraviny vzniklé ze vzdušného CO2: ale my přece nikdy žádné jiné nekonzumovali! Jenom jsme přijímali živiny, na jejichž počátku stála klasická fotosyntéza namísto nové biotechnologie, ale v tom rozdíl není. Co se živinami podnikáme? No přece je buď zabudujeme do vlastního těla a po smrti je bakterie rozloží až na vodu a oxid uhličitý, nebo si z nich bereme energii dýcháním a při tom vydechujeme opět vodní páru a oxid uhličitý. Oxid uhličitý živými organismy jenom projde a zase se vrací do atmosféry. Pokud se z těch organismů nestane dosud nevytěžené uhlí či ropa - a to se v současnosti neděje.

Paliva, jak praví jejich název, pochopitelně spálíme. Za vzniku nějakých dusíkatých sajrajtů (to v případě etanolu odpadá), vodní páry a oxidu uhličitého. Etanol vyrobený ze vzdušného CO2 po použití neubere z atmosféry ani molekulu toho ošklivého skleníkáče.

Plasty - budiž. Vážou oxid uhličitý dlouho (pokud neprojdou spalovnou), řekněme tisíc let. Ale nakonec se rozloží a uvolní se z nich co? Oxid uhličitý.

Počet atomů uhlíku je ve vesmíru od velkého třesku konstantní a na naší planetě je konstantní od jejího vzniku (přísun uhlíkatých meteoritů pomineme). My od průmyslové revoluce pouze vracíme do atmosféry oxid uhličitý, který už tam někdy byl. Jak jej z atmosféry zase odčerpat? Jde jenom o formu. Uhlík v jiné formě než CO2 existuje v živých organismech (což je celkem rychlý koloběh), ropě, uhlí a ve vápenci. Jo a v diamantech nebo v jantaru. Takže zázračná biotechnologie vázající vzdušný oxid uhličitý do organických sloučenin naše klima nespasí (pokud vůbec klima potřebuje spasit). Způsob, jak opravdu snížit množství CO2 v atmosféře, by bylo získaný acetát vystřelovat v raketách do vesmíru, nebo z něj vyrábět celulózu a tu skladovat někde v nejhlubších podzemních prostorách, vázat CO2 do vápence (ale kde vzít přebytečný vápník, toť otázka), případně se naučit ze vzdušného oxidu uhličitého vyrábět diamanty.

Každopádně dokud budeme skákat na špek novinovým titulkům, moc toho nezměníme. Například těm titulkům, které hlásají, že lidstvo dokáže změnit klima, když bude chtít.

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Jaroslav Totušek
13. 7. 2024

Když vlastní malé knihkupectví cynický a životem znechucený hrubián, každému musí být jasné, že se...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Tchaj-wan uvedl do pohotovosti své vzdušné síly kvůli čínským raketovým testům, které podle...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Hasiči v pátek vyjeli k 1 200 případům souvisejícím s bouřkami. Nejvíce jich měli na Vysočině a v...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz