4.2.2023 | Svátek má Jarmila


KLIMA: Chladnou hlavou proti „globálnímu oteplování“

21.8.2015

Nedávné extrémně teplé a suché počasí, které potrápilo celou Českou republiku, zcela jistě povzbudí aktivisty a vědce, kteří budou usilovat o další finanční zdroje na tzv. „boj s globálním oteplováním“. I v tropických vedrech bychom si ale měli zachovat chladnou hlavu a neskočit podobným aktivistům na lep.

Jak uvádí ve své knize „O lidech a vodě“ doc. Zbyněk Hrkal, žije dnes člověk v nejchladnějším období za posledních šedesát miliónů let. Žijeme v období s nejnižšími obsahy CO2 za celou geologickou historii planety. Navíc tvrzení, že panuje shoda mezi vědci na tom, že růst obsahu CO2 způsobuje oteplení atmosféry, se podle tohoto předního českého hydrogeologa rozhodně nezakládá na pravdě. Dokládají to nejen stovky renomovaných vědeckých studií, ale například také dokumenty s názvem Oregonská petice či tzv. Heidelberský apel.

Podle Oregonské petice „neexistuje žádný vědecký důkaz, že by lidmi vypouštěný oxid uhličitý, metan či jiné skleníkové plyny způsobovaly či v dohledné budoucnosti mohly způsobit katastrofální oteplení pozemské atmosféry a zhroucení pozemského klimatu.“ Za zmínku stojí především fakt, že tuto petici dodnes podepsalo na 30 000 (!) amerických vědců. Petici zorganizoval dr. Frederick Seitz, někdejší prezident Americké národní akademie věd (NAS).

Podobně pak vyjadřuje i Heidelberská výzva znepokojení nad skutečností, „že na úsvitu 21. století se šíří iracionální ideologie, která se staví proti vědeckému a průmyslovému pokroku a brzdí hospodářský a sociální rozvoj.“ Heidelberskou výzvu původně podepsalo 46 prominentních vědců a dalších intelektuálů. Následně svůj podpis pod tento dokument připojilo cca 4000 vědců včetně 72 nositelů Nobelovy ceny.

Toto je ale pouze zlomek dokumentů, které vliv člověka na klima zpochybňují. Klima totiž nikdy nebylo stabilní. Jak píše doc. Hrkal, geologický vývoj naší planety ukazuje nesmyslnost snah dnešních politiků, kteří si do svých volebních programů dávají heslo „Zastavme změny klimatu“. Klimatická změna je totiž přírodní jev, který probíhá s různou intenzitou po celou dobu geologického vývoje země. Nelze ho zastavit, lze se mu jen přizpůsobit. Miliardy vydávané na iracionální boj s globálním oteplováním by bylo možné mnohem lépe využít - například na zlepšení podmínek života lidí ve třetím světě, abych uvedl nějaký aktuální příklad.