30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


GLOSA: Spláchne nás?

23.9.2021

Začal soptit oblíbený vulkán alarmistů

Kdo chce parodovat alarmisty, může položit řečnickou otázku: Co když vybuchne Říp? Ano, i české území bývalo vulkanicky živé. Doupovské hory jsou zbytkem třetihorního stratovulkánu. A Železná hůrka se činila ještě před statisíci lety. Ale představa nynější erupce působí jako z Járy Cimrmana. Jak by se mohl probudit k životu Říp.

Jenže stratovulkán Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma je jiná liga. Stále žije, v neděli se opět probudil, navíc patří do oblíbeného arzenálu alarmistů. Na webu to najdete pod heslem megatsunami (například na stránce Cumbre Vieja tsunami hazard na Wikipedii). Průšvih by vypadal asi takto. Vystoupá-li žhavé magma do vodonosných vrstev, voda se explozivně změní v páru a naruší celý masiv. Jako už v roce 1949. Ale stane-li se to ve větším měřítku, sjede-li do moře celý západní svah sopky, půl bilionu tun horniny, podle modelu geologů Warda a Daye má následovat něco, co by o řád přesáhlo indonéskou tsunami z Vánoc 2004.

Z moře se zdvihne kilometrový vodní dóm. Do 10 minut zaplaví pětisetmetrové vlny zbytek souostroví. Do hodiny zasáhnou padesátimetrové vlny Afriku. Za pár hodin dvacetimetrové vlny Ameriku včetně Floridy či New Yorku. Kam se na to hrabou škody z 11. září 2001. Tak by vypadala megatsunami.

A teď tím hrozí ostrov, kde se právě probudila sopka a kam jezdí tolik lidí. Jak to, že se nebojí? Jak to, že jim Greta Thunbergová nekáže, aby cítili strach a paniku? Jak to, že zpochybňují model Warda a Daye, vyčítají mu přehánění? Vždyť vyčítá-li někdo přehánění modelům klimatu, je okřiknut. Očekávaná reakce měla vyznít asi takto. Neuvažujme o tom, zda nás erupce Cumbre Viejy spláchne, či nespláchne, ale dělejme vše pro odvrácení hrozby: přestaňme vyrábět marnivé věci, cestovat, jezdit auty, jíst maso, kouřit, pít alkohol, souložit – další položky ze seznamu pokrokového asketismu si doplňte sami. Ale nic z toho se zatím nedostavuje. Jako by majestát stratovulkánu válcoval výkřiky alarmismu.

LN, 21.9.2021