21.9.2020 | Svátek má Matouš


GLOSA: Pláč na špatném hrobě

15.10.2019

Obávám se, že Gréta i Extinction Rebellion pláčou dobře, ale na špatném hrobě a někdo by je měl přesměrovat na správná místa.

Když už se rozhodli naši rodnou planetu zachránit, neměli by se převádět televizním kamerám na „pokojných“ demonstracích, jako byla ta páteční v Praze u Národního muzea. Otravovat slušné řidiče v Čechách moc planetě Zemi nepomůže, navíc k tomu není třeba zvláštní osobní statečnosti, protože jim nikdo ani pár facek nedá.

Chtějí-li opravdu projevit občanskou statečnost, měli by se zkoncentrovat na místa, kde opravdu o něco jde a kde to má smysl, a vlastním těly zablokovat mosty přes Bospor v Istanbulu. Erdogan by se určitě zastyděl a pochopil, jak obrovskou uhlíkovou stopu jeho „boj s teroristy“ zanechá. Navíc by na tu demonstraci kvůli uhlíkové stopě ani nemuseli letět, protože tam od dob Orient Expresu jede vlak.

Další štace by si mohli udělat v Rijádu, případně v San´á! Tolik CO2 jako způsobí gentlemaniz těchto míst, nemohou vyprodukovat všechna evropská auta za celý rok.

Šikovná demonstrace v Bangkoku, Káhiře, Kalkatě nebo Pekingu či Šanghaji by také ubrala mnohem víc CO2 než ta v Praze před muzeem.

Kromě toho by se tito nadšení revolucionáři měli zamyslet, o kolik stupňů oteplují naši Zemi všechny ty facebookové, instagramové a twitterové servery a o kolik servery diggerů virtuálních měn. V těchto případech jde o klasickou přeměnu elektrické energie v teplo.

Ladislav Vostárek Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.