24.1.2021 | Svátek má Milena


EKOLOGIE: Nákaza suchem

23.4.2020

Nesledujte Gretu, ale hladinu vody ve studních

Kdyby teď někdo seřadil otázky podle naléhavosti, vedly by asi tyto: Kdy skončí povinnost nosit roušky? Kdy budeme moci s partou vyrazit na výlet? Kdy se otevřou hranice? Boj s pandemií vytěsnil vše ostatní. Ale to neznamená, že vše ostatní přestalo existovat. Třeba témata jako sucho či klima obecně. Zde číhají otázky jiného typu: Budeme moci čerpat vodu ze studní bez regulací? Naplňovat bazény a zalévat zahrádky? Odpovědi jsou zatím stejně nejasné jako na otázky úvodní.

Klima jako celebritní téma odeznívá. Včera to na webu shrnul senátor Tomáš Jirsa: „Bude to znít cynicky, ale několik pozitivních stránek má koronavirová situace již dnes. První pozitivní vliv je, že z médií téměř zmizely alarmistické zprávy o konci světa kvůli klimatickým změnám.“

Na tom něco je, ale týká se to hlavně těch, kdo primárně sledují cirkus kolem Grety Thunbergové. Hesla o „konci světa, jak jsme ho znali“ blednou před realitou nákazy. Apokalypsu výstižněji ilustrují snímky náklaďáků s mrtvolami než stávek za klima. Faktem je i to, že v Německu kleslo skóre AfD i Zelených. A že jejich lídr Robert Habeck se projevil jako politický autista, když vyzval hoteliéry, aby využili odstávku k výměně topení za klimaticky vstřícnější. Tlačit do dalších investic hoteliéry, kteří jsou už tak na mrtvici, pane jo.

Jenže je tu i pohled těch, kteří spíše než cirkus kolem Grety sledují stav vody ve studních. Pro ně mají význam informace na webu ČHMÚ. Široce se ví, že už šestým rokem žijeme v periodě sucha (zvlášť výrazná byla léta 2015 a 2018). Hydrometeorologové srovnali stav sucha v polovině dubna za poslední tři roky a letošek se rýsuje jako nejméně příznivý – v deficitu srážek, v průtocích řek, v zásobě vody ze sněhové pokrývky i v hladině té podpovrchové.

Takže si to ještě jednou shrňme. To, že „korona“ problém sucha mediálně převálcovala, opravdu neznamená, že přestal existovat.

LN, 21.4.2020Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.