28.10.2020 | Den vzniku samostatného československého státu


ŠUMAVA: Opět se bojuje o zelené lesy

30.5.2019

Premiér Babiš i ministr životního prostředí Brabec neustále opakují, že je boj se suchem absolutní prioritou vlády. Je-li opravdu boj se suchem prioritou vlády, měl by se premiér zaměřit na právě probíhající proces schvalování nové zonace v Národním parku Šumava.

Vedení Národního parku připravilo na základě novely zákona 114/92 o ochraně přírody a krajiny novou zonaci Národního parku Šumava a situace se opakuje jako při schvalování výše uvedené novely zákona, které se ostatně říkalo „zákon o Šumavě“. Tehdy byla novela protlačena ministrem Brabcem proti vůli Jihočeského a Plzeňského kraje a proti vůli šumavských obcí. Novelu poslancům vrátil senát a po přehlasování senátu ji nepodepsal a vrátil prezident.

Dnes se proti návrhu nové zonace opět staví vedení obou krajů a šumavští starostové psali nesouhlasný dopis prezidentovi, který situaci rozumí, a nejenom starostové doufají, že prezident může svým vlivem na premiéra a ministra Brabce přijetí nové zonace zabránit.

Oč se na Šumavě bojuje? Novela zákona 114/92 stanoví, že nadpoloviční část národních parků musí být ponechána samovolnému vývoji, resp. přírodním procesům, tzv. bezzásahovosti. V roce 2007 po orkánu Kyrill jsme na Šumavě viděli, že ponechání šumavských smrkových lesů bezzásahovosti vede k obrovské kůrovcové kalamitě a rozsáhlému hynutí lesů. Dnes máme na Šumavě více než dvacet tisíc hektarů suchých lesů, které nedrží vodu, nevyčesávají srážky a na suchých hřebenech stoupá teplota až k šedesáti stupňům celsia. Suchý vzduch odnáší z hřebenů hor všechnu vláhu a na Šumavě a v okolí neprší, jak to bývalo za časů zdravých a zelených lesů.

K nadpoloviční bezzásahovosti správci parku přidali ještě ochranu tetřeva a celkem se tak v ohrožení kůrovcovou kalamitou ocitlo tři čtvrtiny Národního parku. Ministr Brabec je pod tlakem nevládních ekologistických organizací, které smrkové lesy nenávidí, protože představují činnost člověka na Šumavě a boří tak ideu „středoevropské divočiny“.

Vedení Jihočeského kraje si nechalo zpracovat analýzu rizik navržené zonace, ze které vyplývá, že zonace povede k další kůrovcové kalamitě, k dalšímu masivnímu usychání šumavských smrkových lesů a tím k suchu na Šumavě. Celá Šumava je Chráněnou oblastí přirozené akumulace vod a rozsáhlé odlesňování jde přímo proti této ochraně. Do obou komor parlamentu, vládě ČR a ministerstvu životního prostředí byla doručena petice organizovaná šumavským lesníkem a publicistou Petrem Martanem, která požaduje nerozšiřování bezzásahových zón a odložení schválení zonace až do zastavení současné kůrovcové kalamity v celé České republice. Petiční výbor Poslanecké sněmovny a Hospodářský výbor Senátu petici projednaly a oba výbory hlasy napříč politickými stranami její požadavky podpořily.

Lesy v celé České republice jsou ničeny kůrovcovou kalamitou. Vláda, ministerstvo zemědělství i kraje dělají řadu opatření, aby kůrovcovou kalamitu zastavily. Stát bojuje se suchem. A do toho se chystá ministerstvo životního prostředí schválením nové zonace na Šumavě rozpoutat další kůrovcovou kalamitu, nechat uschnout další tisíce hektarů smrkových lesů se všemi následky nezadržování vody a velké ztráty finančních prostředků státu způsobené přesyceným trhem s dřevem, které, aby byla kalamita zvládnuta, musí být vytěženo.

Opravdu je boj se suchem absolutní prioritou vlády?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.