Sobota 14. června 2025, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Historická připomínka

V tomto čísle máme zajímavý článek o rychlém růstu mezd v pobřežním industrializovaném pásmu Číny a postupném transferu pracovně náročných výrob do levnějších asijských zemí, jako je Indonésie, Bangladéš nebo Vietnam. Pro získání perspektivy však není od věci podívat se do minulosti, jak to vypadalo s reálnými mzdami v pozdním středověku a na začátku moderní éry ve velkých evropských městech a v Asii.

Díky nimravé práci ekonomických historiků se můžeme dozvědět, že Čína byla s výjimkou několika posledních století největší ekonomikou na světě v podstatě pořád, i když v sedmnáctém století přenechala tuhle pozici Indii. Ta byla světovou jedničkou v časech panování mughalského císaře Aurangzéba, proti němuž byl Ludvík XIV. méně majetným mužem.

Nešlo jen o monarchy: kvalifikovaní řemeslníci v mughalské Ágře měli v roce 1595 vyšší reálné mzdy než jejich protějšky v Londýně, bohatých severoitalských městech, ve Vídni nebo španělské Valencii. Jedinou výjimkou byl Amsterodam, již v té době obchodní pupek světa. V té době již odezněla perioda relativně vysokých reálných mezd v Evropě 15. století, která byla způsobena – hádejte čím? Morovou epidemií, která zkosila značnou část evropské populace a způsobila dočasné zvýšení reálných mezd.

Jiná věc je, že reálná kupní síla kvalifikovaných indických řemeslníků a dělníků nevydržela dlouho a zhoršovala se pak dalších čtyři sta let: v roce 1960 byla nižší o 23,3 procenta.

Co si z toho odnést? Že karty, které díky vyšší inovaci, a tím i produktivitě posledních pár set let katapultovaly životní úroveň obyvatel západních Evropanů do závratných výšin nejen ve srovnání s Indy nebo Číňany, ale i s čímkoli v historii budou platit jen do té doby, dokud si Evropa udrží inovační potenciál a předstih v produktivitě. Nebude-li rozdílu v produktivitě, nebude rozdílu v reálné životní úrovni.

Ágra

Ágra a evropská města
Srovnání reálných mezd kvalifikované pracovní síly v evropských městech s Ágrou, centrem indického mughalského impéria (Ágra, 1595 = 100)

Týdeník EURO 27-28/2011, 4.7.2011

Jan Kovanic
14. 6. 2025

Kdo chodí spát s raketami, nesmí se divit, když se ráno neprobudí.

Gita Zbavitelová
14. 6. 2025

Izrael v noci na pátek podnikl dlouho očekávaný útok.

Aston Ondřej Neff
14. 6. 2025

Izrael udeřil, protože jeho zájmy jsou ohroženy.

Jan Bartoň
14. 6. 2025

Izrael zasáhl cíle, které souvisí s výrobou jaderné zbraně.

jhr Jan Hron, ČTK
14. 6. 2025

Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....

dtt Ditta Stein
14. 6. 2025

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...

elsy Eliška Sýkorová
14. 6. 2025

Obloha nad Spojenými státy by se v blízké budoucnosti mohla otevřít pro rychlejší leteckou dopravu....

Lidovky.cz, ČTK
14. 6. 2025

Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

malu Lucie Macháčová
14. 6. 2025

V létě jim bude čtyřicet. Ale ještě předtím si to Karlos Vémola a Attila Végh rozdají na fotbalovém...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz