Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ENERGETIKA: Ropa, sankce a legrace

diskuse (55)

Náhodou se ke mně dostal tento obrázek, který výstižně shrnuje téma sankcí proti Rusku a podpory Ukrajině:

energa

Je zaměřen na postoj USA a jde o narážku na skutečnost, že Biden pod tlakem progresivních demokratů zakázal dostavbu ropovodu Keystone z Kanady (a také proto, že ji povolil Trump) - to je ta zavřená pumpa. Výpadek v dodávkách ropy pak byl kompenzován dovozem ropy z Ruska.

Dobrou zprávou je, že obrázek již není aktuální, jelikož 8. března Biden přikázal zastavit dovoz ropy z Ruska. K podobnému kroku přikročila i Velká Británie, i když ne s okamžitou platností a bez zahrnutí zemního plynu.

Celkový dojem byl však poněkud pokažen obtížemi v dalších krocích amerického prezidenta. Ve snaze vymezit se proti Trumpovi omezil Biden již dříve vstřícnost vůči Saúdské Arábii a začal zkoušet vstřícnost vůči Íránu. Zajisté, Saúdská Arábie je ohavný režim a z hlediska míry fundamentalismu plně srovnatelný s Íránem (a možná i horší) a navíc historickou tradicí exportu islamistických radikálů. Ale v politice jde hlavně o výsledky. A výsledek je, že Írán v aktuální konfrontaci stále podporuje Rusko, zatímco Saúdská Arábie nepodporuje Ameriku. Takže když Biden přišel s nápadem, že by navýšení saúdské produkce ropy mohlo pomoci v tlaku na Rusko a zároveň zabrzdit rostoucí cenu ropy, ze saúdské strany mu bylo sděleno, že vládnoucí princ na přijetí jeho telefonátu „nemá čas“. (viz třeba zde )

Nad výše uvedeným by bylo možné se zasmát či pohoršit, podle preferencí každého čtenáře, ale bohužel pro EU je ten obrázek stále platný, jen na té pumpě s „evropskou energií“ by měl být nápis „zavřeno kvůli Zelenému údělu“. A původce tohoto stavu je dobře známý.

Zatímco titulky v médiích dramaticky popisují, jak je Rusko „drceno“ sankcemi a kolik rublů už stojí jeden dolar, tak Německo vedené Olafem Scholzem (tj. verzí č.2 uctívané Angely Merkelové), 7. března 2022 prohlásilo, že přestat od Ruska brát ropu a plyn není možné, tj. že nepřipustí, aby se to stalo součástí sankcí. Podle souběžného prohlášení ministryně zahraničí Baerbockové by zákaz dovozu ropy a plynu z Ruska prý znamenal „chaos“ a „vítězství Ruska“. A bylo by to těžké pro německé občany i průmysl. Takže Německo si úspěšně paralyzovalo průmysl Zeleným údělem a teď si ministryně za Zelené plačtivě stěžuje, jak je německý průmysl ohrožen a jak je chudák Německo zranitelné, a proto dovoz z Ruska není možné zastavit. A to ani dovoz samotné ropy, protože by se mohl Putin rozzlobit a zavřít kohoutky úplně.

Pomyslnou třešničkou na dortu pak bylo prohlášení, v němž toto nedostatkem energie zranitelné Německo ústy ministra Habecka (Zelení) potvrdilo, že nejen neobnoví provoz ve třech čerstvě odstavených elektrárnách (což nikdo moc nečekal), ale hlavně že dále trvá na odstavení posledních tří jaderných elektráren na konci tohoto roku. Řešením má být využití uhlí, plynu (včetně ruského, na kterém chce Německo sice výhledově snížit svou závislost, ale který díky Německu stále proudí) a zejména větší výstavby obnovitelných zdrojů. Tato „řešení“ jsou ukázkou fanatismu a pokrytectví a říkají nám, kde leží německé priority.

Německo tím fakticky říká:

- hypotetický stav klimatu v roce 2100 je pro nás důležitější než válka na Ukrajině teď

- máme nedostatek energie, a proto se bojíme přerušit nákupy z Ruska

- na konci roku 2022 se už ale nedostatku energie neobáváme, protože předpokládáme, že do té doby bude „ukrajinský problém“ vyřešen a dodávky z Ruska budou nerušeně pokračovat

- pokud by k “vyřešení” nedošlo, tak je evidentní, že na konci roku 2022 nás čeká nedostatek energie, a proto i v budoucnu bude absolutně nemožné jakkoli narušovat dodávky ropy a plynu z Ruska

Tento kontext nabízí nový úhel pohledu na dramatickým způsobem Rusy provedené obsazení jaderné elektrárny v Záporoží. Nešlo jen o ovládnutí ukrajinské infrastruktury, ale též o povzbuzení německého iracionálního strachu z jádra. Evidentně to zafungovalo, neboť ministr Habeck ve svém zdůvodňování o tom, jak strašně riskantní by bylo ponechat zbylé německé jaderné elektrárny v provozu, využil jako „argument“ mimo jiné i bezpečnostní situaci kolem elektrárny v Záporoží (byť by šlo namítnout, že útok ruských jednotek na německé jaderné elektrárny není příliš pravděpodobný, ovšem ve srovní s vlnou tsunami, těžko porovnat...).

V reakci na prohlášení německého kancléře ruský rubl jednorázově posílil o 25 %, což poněkud znehodnotilo dosavadní prezentaci úspěchu sankcí. Bezprostředně po německém prohlášení Rusko dokonce přišlo s hrozbou „zrcadlových sankcí“ vůči „nepřátelským státům“ a v této souvislosti “jemně” připomnělo probíhající dodávky prostřednictvím původního plynovodu Nord Stream (viz třeba zde). Z toho je vidět, že Putin přesně ví, jak se chovat k zbabělcům a pokrytcům. A podle toho se k potenciálně nejsilnější zemi EU také chová.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

dtt Ditta Stein
21. 7. 2024

Oznámení šéfa Bílého domu Joea Bidena, že odstupuje z kandidatury za své znovuzvolení prezidentem...

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Americká viceprezidentka a vystudovaná právnička, ekonomka a politoložka Kamala Harrisová je první...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz