17.5.2021 | Svátek má Aneta


ENERGETIKA: Neprůstřelný Steiner

24.5.2007

Jaký je rozdíl mezi jadernou a obnovitelnou energetikou? zeptali se Rádia Jerevan. „Půl století,“ odpověděl nevzrušeným hlasem redaktor.

Před padesáti lety žil svět v představě, že atom dokáže vyřešit světový energetický problém. Americký prezident Eisenhower mluvil v té době před Spojenými národy o atomech pro mír, zjevně i v reakci na hrůzu z atomového bombardování Hirošimy a Nagasaki. Bude dostatek levné energie, podporovala tento program média.

Nyní, o půl století později, nás čeká nová epocha hojnosti. Noví guru světové energetiky hlásají, že v zápase se současnými klimatickými změnami nás spasí obnovitelné zdroje. Nepotřebují palivo, neboť je pohání přímo či nepřímo naše hvězda, jejíž energie vystačí na miliardy let. Vítr, voda, fotovoltaika, podzemní teplo – tím vším lze nahradit současnou energetickou strukturu, tvrdí.

Za největšího nepřítele považují zjevně jadernou energetiku. A když dojdou věcné argumenty, vlamují se – s náležitým mediálním halasem – do otevřených dveří. Činí tak i šéf úctyhodného Ekologického programu OSN (UNEP), šestačtyřicetiletý Němec Achim Steiner.

„Na problematické zásadní otázky jaderné energetiky nemáme dosud uspokojivé odpovědi,“ říká shodně s masami svých zastánců. „Jsou jaderné elektrárny hospodárné a efektivní?“ klade například v renomovaném deníku Handelsblatt otázku, kterou již praxe už mnohokrát zodpověděla jednoznačně kladně. Kupříkladu Jaderná elektrárna Dukovany se zaplatila za dvacet let provozu už dvakrát a z tržeb za prodaný proud – mimochodem zřejmě nejlevnější v Evropě – shromažďuje ve fondech na konečné uložení použitého paliva a likvidaci zařízení po ukončení jejího provozu dostatek prostředků. Totéž platí i o Temelíně.

Aniž by se však Steiner pídil po odpovědi nebo předložil argumenty, že tomu tak není, pokračuje v útoku otevřenou branou. Konečné uložení tisíců tun radioaktivního materiálu není stále ještě vyjasněno, tvrdí a jeho slogan opakují politici i aktivisté.

Že tisíce tun skutečně vysoce radioaktivního odpadu, tedy pár desítek tisíc kubíků – porovnejme si to třeba s miliardami krychlových metrů zeminy odkrytých při těžbě miliard tun hnědého uhlí! – dovedou dnešní technika a technologie uložit bezpečně na statisíce let, asi v UNEP netuší. Zřejmě nevědí, že Američané budují v nevadském kopci Yucca Mountain konečné úložiště. Asi se k nim nedonesly zprávy o urputném boji o to, kde vznikne finské; v souboji dvou kandidátů úspěch nakonec slavila – ano, slavila! – obec Eurajoki nedaleko jaderné elektrárny Olkiluoto, kde se dnes staví už třetí reaktorový blok.

V obavách, že by s takovými argumenty mohl neuspět, nasazuje proto těžký kalibr boje s terorismem a snahu o nešíření jaderných zbraní. Na to lidé po jedenáctém září slyší, a nevadí, že opět míří vedle – jaderné elektrárny na celém světě patří k nejlépe chráněným objektům a nakládání s čerstvým i vyhořelým palivem podléhá snad ještě přísnějším pravidlům než ostraha strategických vojenských objektů.

A kdyby náhodou nestačily ani tyto „argumenty“, použije jeden naprosto neprůstřelný: Klimatické problémy bychom při použití jaderné energetiky vyřešili se 4000 reaktory, což je desetkrát více než současný stav. Co na tom, že zastánci reaktorů mluví o vyváženém energetickém mixu a že představy z padesátých let o „atomové éře“ žádný z nich nepropaguje?

A z toho, oč nikdo neusiluje, pak dělá dalekosáhlý závěr: atom je jako energetický zdroj neperspektivní. Budoucnost tedy patří, jak po něm a vedle něj rádi opakují aktivisté, tzv. obnovitelným zdrojům, které představují jedinou správnou, po padesáti letech samozřejmě úplně jinou, cestu.

Není to úžasné?

Autor je členem výboru České nukleární společnostiAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.