29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


EKONOMIKA: Zemanova stezka

17.5.2017

Prezident Zeman se při své návštěvě Číny dostal na stránky světového tisku. Nikoli svými argumenty na podporu gigantického čínského projektu novodobé Hedvábné stezky.

Dostal se tam díky svému bonmotu na adresu přítomných novinářů, kteří by se podle něj měli „likvidovat“, aby jich nebylo tolik. Utrousil ji, když kráčel na tiskovou konferenci po boku ruského prezidenta Putina, v jehož zemi ztratila už řada kritických novinářů zaměstnání, ne-li život.

Na mamutí konferenci v Pekingu, kde se Čína předváděla jako tvůrce světového míru a blahobytu, se ale český prezident lišil od ostatních reprezentantů EU především horlivou nekritičností, s níž byl ochoten akceptovat jménem ČR čínskou hru na dobrodince lidstva. Za to se mu dostalo před televizními kamerami od čínského protějšku ujištění, že Čína s Českem ve svých strategických plánech počítá.

Co se za těmito plány skrývá ve skutečnosti, je ovšem otázka. Evropští ekonomové jsou například přesvědčeni, že Peking si chce svým „projektem století“ zajistit především snazší odbyt výrobků svých průmyslových kapacit, předimenzovaných v důsledku masivních státních dotací.

Také politologové mají všechny důvody se vzhledem k dosavadním zkušenostem s chováním Číny v třetím světě i v Evropě domnívat, že Pekingu jde v prvé řadě o moc a dominanci ve světě. Vztahy Číny s rozvinutými zeměmi, - a to na rozdíl od českého prezidenta zástupci EU v Pekingu zdůraznili, prostě nejsou férové.

Zatímco Číňané skupují na západě kde co, nota bene za peníze, jejichž původ nebývá transparentní, musejí si například podniky z rozvinutých zemí, pokud chtějí v Číně otevřít pobočku, pořád ještě hledat čínské partnery. O transparentních soutěžích, respektu k mezinárodním standardům a k ochraně životního prostředí nemůže být při kooperaci s čínskými podniky řeč.

Ministři průmyslu a obchodu Německa a Francie varovali už před čtvrt rokem bez obalu před cílevědomým „technologickým drancováním“ celých odvětví evropského hospodářství ze strany Číny. V rámci projektu Hedvábné stezky skupuje teď Peking po světě námořní přístavy a když je buduje, doveze si na to z Číny svoje dělníky.

Prezident Zeman naproti tomu oslňuje i nadále své obecenstvo v tuzemských krajích a okresech miliardami, které chce Čína údajně investovat do tvorby nových pracovních míst v ČR.

A které prý existují jen na papíře pouze proto, že domácí firmy nejsou schopny předložit zajímavé projekty. Ve skutečnosti je na místě podezření, že Hedvábnou stezku plánuje Peking jako jednosměrku.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus