Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EKONOMIKA: Nebezpečné dotace

diskuse (48)

Kdysi dávno – ještě v dobách komunismu – mi jeden historik říkal zhruba toto: Kdyby všichni obyvatelé Německa (měl na mysli Německou spolkovou republiku – bez NDR) nechali všechny továrny, domy, stroje, auta a další movitý a nemovitý majetek v Německu a přesídlili se do Nigérie, a kdyby všichni obyvatelé Nigérie opustili své majetky v Nigérii a přestěhovali se do Západního Německa, vypadalo by to po patnácti letech v Nigérii jako v Německu a v Německu jako v Nigérii.

Nevím, zda vzal v úvahu působení klimatu. Možná by nigérijské horko přece jenom trochu ubralo na německé výkonnosti, ale to je z hlediska smyslu oné ilustrace vedlejší. Autor chtěl říci, že prosperita národů není dána tolik tím, kolik mají v daném okamžiku majetku, ale celkovým přístupem k životu a k práci. V tomto smyslu poněkud bledne nedávno zveřejněné překvapivé zjištění, že z hlediska ceny vlastněného majetku jsou na tom Španělé a Italové o hodně lépe než Němci.

Česká republika patří v Evropské unii do chudší poloviny, ale není chudší o moc. V minulých letech se stala příjemcem velkých dotací. Otázkou je, zda tyto dotace byly skutečně přínosem.

Jestli tomu dobře rozumím, tak základním smyslem těchto dotací je vyrovnat rozdíly mezi jednotlivými částmi Evropské unie. Obávám se – a zdá se mi, že dosavadní zkušenosti to potvrzují – že i pokud bychom považovali cíl za správný, prostředky zvolené k dosažení tohoto cíle nejsou příliš efektivní a možná působí dokonce záporně. Je za nimi socialistická představa, že finančními (nebo materiálními) transfery lze učinit určitou oblast bohatší.

Jak moc to není pravda, ilustruje příběh o sjednocení Německa. Západní Německo převedlo do bývalé Německé demokratické republiky astronomické částky, nicméně výsledky jsou nevalné. Bývalá NDR se stále vylidňuje, ceny tamních nemovitostí jsou velice nízké, takže dnes se jak Čechům, tak Polákům vyplatí kupovat nemovitosti v německém příhraničí, neboť jsou levnější než v jejich domovině.

Za hlavní problém České republiky nepovažuji nedostatek know-how nebo nedostatek kapitálu, ale defektní právní prostředí a vůči podnikání nevstřícnou legislativu. Za takových okolností transfer peněz spíše jen prohloubil to, co nás trápí, totiž korupci a umělou nerovnováhu. Příjemce dotací je vždy zvýhodněn vůči drobnému či střednímu podnikateli. Ten, kdo si za dotace z EU postavil hotel, je na tom přirozeně lépe než majitel malého penzionu. Sociální rozdíly mezi majitelem hotelu a majitelem penzionu se jen prohloubily. Česká republika jako taková z toho žádný užitek nemá.

Ano, vím, že část dotací šla i na bohulibější projekty, než je soukromý hotel. Nicméně celkově dotace tak výrazně zkreslují podnikatelské prostředí, že by bylo patrně lépe obejít se bez nich.

V současné době je oblibou říkat, že současná krize je výsledkem neřízeného kapitalismu. Obávám se, že je to přesně naopak. Může za vysoké ceny elektřiny neřízený kapitalismus? Kdepak, mohou za to dotované větrníky a dotovaná fotovoltaika. Přinesla snad prospěch malým a středním podnikatelům? Kdepak, přinesla zisky velkým firmám, které sice nic nevymyslely, ale umí chodit v systému. Obnovitelné zdroje jsou dotovány takovým způsobem, že se nevyplatí vyrábět elektřinu z klasických zdrojů. Burza s elektřinou se hroutí a nikdo už není schopen spočítat, kolik by elektřina vlastně měla stát. Energie z klasických zdrojů paradoxně zlevňuje, ale to jen díky zkreslujícím dotacím do "obnovitelných" zdrojů.

Za socialismu byl u nás těžký průmysl dotován na tolika úrovních, že se západním Němcům vyplatilo kupovat od nás trubky a válcovat z nich kolejnice, než aby kupovali nezpracovanou ocel. Na ÚV KSČ "dotovali" tolik, že už si nedokázali spočítat, kolik co vlastně stojí. A za zkreslení způsobené dotacemi že může kapitalismus? (Podotýkám, že rozhodnout se v tomto "podnikatelském prostředí" budovat další bloky Temelína je ekonomická i politická sebevražda.)

Jsem ekonomický laik, ale radím: Važme si podniků, které vyrábějí něco reálného a potřebného. Važme si řemesel. A podporujme malé a střední podniky. Respektive – stačí proti nim nezvýhodňovat velké firmy. Buďme vděčni za turisty, kteří k nám jezdí, ale nevěřme modernímu názoru, že nás budou živit převážně služby. Zdá se mi, že poradců všeho druhu máme nadbytek.

A uvažujme zdravým selským rozumem. Dejme tomu, že Opencard mohla stát 100 milionů a nakonec stále 900 milionů (prosím, teď nejde o reálná čísla, ale o princip). Pokud byla o 800 milionů předražená, zvýšil se teoreticky i HDP (hrubý domácí produkt) o 800 milionů. Je to ale opravdu úspěch a výhra? Korupce nám sice zvyšuje HDP, ale lépe nám s takto navýšeným HDP nebude. Když si nějaká státní instituce vezme fiktivní poradenskou firmu a vyplatí jí padesát milionů za nic, taky nám stoupne HDP. Nejvíc korupce je nyní zřejmě v IT technologiích – zejména pokud jde o jejich zavádění do státní správy. HDP možná poroste…

Nebojme se "klesajícího" HDP. Ptejme se, co se vyrábí, jaké hodnoty jsou vytvářeny. Možná, že kdyby zmizela naráz korupce (vím, že jde o čirou teorii), HDP výrazně poklesne. Poklesne ale i naše reálná životní úroveň?

S dotacemi tedy opatrně. Nebuduje se náhodou něco jen proto, že tu někdo nabízí peníze, jež je třeba utratit?

Naše prosperita není závislá na množství dotací, ale na racionálním a přehledném podnikatelském prostředí a na celkovém klimatu ve společnosti. Na tom, zda si dokážeme vážit poctivých lidí, kteří něco umějí, nebo zda dáváme přednost různým zlatokopům, kteří dokáží vysávat systém.

Jan Kovanic
23. 4. 2025

Není papež ten, jenž by se zalíbil všem.

Hana Lukešová
23. 4. 2025

Pachatel je americký příznivec Palestiny bílé pleti.

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Jan Bartoň
23. 4. 2025

Turek svádí smrtelnou nehodu dalšího „rychlíka“ na média.

Aleš Michl
23. 4. 2025

Deficity veřejných financí jsou pro inflaci násobně horší než cla

Aston Ondřej Neff
21. 4. 2025

Dneska opravdu jen krátce, kdo by se o svátcích chtěl zabývat politikou.

Aston Ondřej Neff
22. 4. 2025

Jeho Eminence Turkson má škraloup

Aston Ondřej Neff
23. 4. 2025

Jedu takhle po Strakonické a míjím nudný zelený billboard

Robert Williams
22. 4. 2025

Demontáž kapitalismu, přesun bohatství, demontáž Západu

Hana Rybnická
21. 4. 2025

Jak ostatní univerzitní lídři reagovali na Bílý dům.

ČTK, jhr Jan Hron
23. 4. 2025

Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho...

Vojtěch Tůma
23. 4. 2025

Zatím jména na seznam posil ze zámoří pro světový šampionát naskakovala spíš pozvolna. Teď se k nim...

Lidovky.cz
23. 4. 2025

Oba týmy se střetnou ještě v neděli v rámci ligy, ještě předtím ale spolu hrají semifinále domácího...

Lidovky.cz, ČTK
23. 4. 2025

Estonská armáda plánuje vybudovat novou vojenskou základnu ve městě Narva, které leží u hranic s...

Tomáš Plecháč, ČTK
23. 4. 2025

Český prezident Petr Pavel se příští týden ve Varšavě na summitu iniciativy Trojmoří setká se svým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz