Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DÁLNICE: Proměněné ŘSD se musí proměnit

diskuse (7)

Je to akorát týden, co ministr dopravy Martin Kupka na tiskové konferenci oznámil převrácení příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve státní podnik. Tím se prý zvýší tlak na efektivitu práce a hospodárnější využívání peněz. To by následně mělo zrychlit přípravu dálničních a silničních staveb a zkvalitnit jejich údržbu, pravil ministr Kupka. A je to jen pár dní, co se sdružení firem v čele se společnosti MI Roads obrátilo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ve věci výběrového řízení na zhotovení 21 kilometrů dálnice D11 z Trutnova k polské hranici. „Sdružení vedené společností MI Roads podalo návrh na zahájení řízení o přezkoumání úkonů zadavatele na ÚOHS. Nesouhlasí s výběrem zhotovitele stavby,“ řekl Radek Mátl, generální ředitel Ředitelství. Stavba měla začít 19. prosince, teď se to zdrží, nelze říci o jak dlouho.

Jistě, je to záležitost z loňského roku. Takže zcela pochopitelně ŘSD za to… může, ale ještě to staré ŘSD. Tomu novému „…budou přesně určeny milníky, které bude muset ŘSD plnit. Půjde například o termíny, v nichž bude muset odevzdat příslušné dokumenty pro stavební povolení,“ cituje ČTK prohlášení ministra z tiskové konference. Dalším pozitivem by pak podle Kupky mělo být efektivnější řízení podniku a hospodárnější využívání peněz. Ministerstvo dopravy bude podle Kupky každé tři roky vyhodnocovat, jak se podniku daří zvyšovat kvalitu tuzemské dálniční a silniční sítě.

Lze z řečeného vyvodit, že ŘSD, coby státní příspěvková organizace, nedostávala úkoly a termíny, nebyla jeho práce průběžně kontrolována? Neužívala svých peněz efektivně? Z dosavadních výkonů Ředitelství lze usuzovat, že tak tomu skutečně bylo. Předmětný úsek dálnice D11 už v září napadly Děti Země. Ti, a ještě jiné aktivistické organizace, napadají celkem pravidelně i jiné stavby. Velmi často, možná většinou, z důvodu procesního pochybení při jejich schvalování. Velmi často, možná většinou, mívají pravdu. Často, možná většinou, jde o malichernosti. Ale takové máme zákony a takovou máme státní správu, aby zákonům rozuměla a vyhověla jim.

Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) na problém upozornila koncem listopadu. Podle ní jsou nápady na ÚOHS již téměř standardním postupem u veřejných zakázek, nejen stavebních. „Nedostatky při přípravě zakázky jsou přenášeny na projektanty i zhotovitele staveb. Jenže právě kvalitní příprava má zásadní vliv na podobu stavby, čas realizace, samozřejmě rozpočet, a tudíž i výsledek,“ říká Robert Špalek, předseda komory.

Přípravu silničních a dálničních staveb má na starosti ŘSD. Mělo by se v tom zlepšit. „Přeměna ŘSD na státní podnik umožní snazší získávání a udržení vlastních odborníků na klíčových pozicích. Jsou to například dopravní a hlavní inženýři, specialisté na kyberbezpečnost, právníci, správci staveb a další experti třeba pro technický dozor a specializované činnosti,“ věří si Radek Mátl.

To zní důvěryhodně. Státní příspěvková organizace se svými systemizovanými místy a tabulkovými platy státních úředníků zřejmě opravdu nebyla vysněným jobem pro špičkové stavební experty. Podobně lze uvažovat o efektivnějším využívání peněz, protože chystat a budovat silniční síť podle každoročně se měnícího státního rozpočtu musí být skutečně o nervy. Otázkou ale je, zda ti noví špičkoví experti skutečně nahradí ty dosavadní, kteří svou práci nezvládali? Nebo, o kolik lidí se zvýší počet zaměstnanců ŘSD? Podobně by se mělo poznat, oč efektivněji nové ŘSD využije přidělené peníze. Jak říkávají politici, je to běh na dlouhou trať, za týden se to stihnout nedá.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně...

Tomáš Cafourek
16. 7. 2024

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu....

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Nožem ozbrojený muž v pondělí pozdě večer pobodal vojáka na protiteroristické hlídce před vlakovým...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz