13.8.2022 | Svátek má Alena


ŠAMANOVO DOUPĚ: Vysoká podpora veřejnosti, které se mi dostává

25.10.2005 12:51

A tu nesmí Paroubek zklamat. Tento buldozer se už dříve nechal slyšet, že bude dělat politiku podle průzkumu veřejného mínění. Proto jedná podle hlasu našeho pracujícího lidu. Chce zůstat - jak jindy s oblibou prohlašuje - "nejoblíbenějším žijícím politikem". Tento postup však má minimálně dva problémy.

První problém je, že pan Paroubek nemůže dopředu s jistotou vědět, jaké budou výsledky příštího výzkumu veřejného mínění. Ovšem natolik zná své štamgasty, že jejich reakci celkem dobře odhadne, alespoň si to myslí. "Zmalujte je a vyhoďte je z republiky," káže v médiích policajtům ohledně techna. Policajti zmalují technaře, ucpou dálnici, lžou v přímém přenosu a průzkum veřejného mínění pak ukáže, že veřejnost to nepochopila dobře. Načež pan Paroubek potopí policejního prezidenta. Ale ono to bude pokračovat dál, nyní s dr. Rathem. ("Neříkejte Rath, říkejte doktor Rath, já o vás taky nemluvím jako o Topolánkovi, ale jako o panu předsedovi," napomenul Buldozer vybraným způsobem ing. Topolánka, takže se pak mluvilo o Drátovi:)

Dr. Rath má špatné vyhlídky - pokud ovšem platí buldozeří maxima: vše podle průzkumu veřejného mínění. Podle něho by měl první náměstek ministerstva (v kteréžto funkci zůstává David Rath ve stejném rozporu zájmů, jako by byl ministrem) letět přes palubu.

S průzkumy veřejného mínění se totiž pojí ještě druhý problém: který je míněn.

Paroubek vytáhl rychloprůzkum (tuším že od STEM pro ČT), podle které 53 % dotázaných si myslí, že prezident měl jmenovat Dr.Ratha ministrem. A tím operoval, jakože prezident nectí vůli převážné většiny národa. Ovšem ve stejné době na ČT24 běžel podtitulek, že podle průzkumu STEM pro ČT (možná stejný průzkum, ale odpověď na jinou otázku) "55 % respondentů připouští možný střet zájmů v případě zvolení Ratha ministrem. "Velká většina z těch, co si myslí, že by to byl střet zájmů, je zároveň proti tomu, aby byl David Rath jmenován ministrem," doplňuje podle ČTK analytik STEM Hampl.

Krom toho se na domovské stránce agentury STEM objevila uvolněná data o Drátově popularitě. V dubnu, kdy ještě nebyl tolik patrný jeho chorobný narcismus, ho neznalo 16 % populace. 33 % občanů ho hodnotilo velmi (3 %) a spíše (30 %) příznivě, 51 % dotázaných ho vnímalo nepříznivě (velmi 14 a spíše 37). A nyní byl Dr. Rath v televizním hádání deklasován v poměru 13:87! Takže pokud bychom se měli spoléhat pouze na průzkumy, pak prezident Klaus jen vyslechl názor veřejnosti. Avšak Klaus vyslovil svůj stoprocentní názor. Přiklonil se k té lepší z tradic našich prezidentů, totiž že nebude podléhat výkřikům (zmanipulovaného) davu. Jen připomenu, že svého času taktéž prezident Havel nejmenoval prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, ačkoliv ústava říká jasně, že je "prezident jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny". PS navrhla - a Havel nepodepsal. Počkal si pěkných pár měsíců, až mu sněmovna za viceprezidenta NKÚ navrhne někoho jiného!

Takže k výroku "nevěřím průzkumu, který si sám nezfalšuji" lze dodat Paroubkovy varianty:

"Nevěřím průzkumu, který vyznívá proti mě." A:

"Cituji jen takový průzkum, který mi vyhovuje."

Protože tento politik je "nejpopulárnější", pokud se výzkumníci táží na politické osobnosti s výjimkou prezidenta. Tehdy má krásných 54 %. Pakliže se STEM optala na důvěru, kterou mají ústavní činitelé, pak má v říjnu Paroubek úctyhodných 48 %, ale Klaus stále ještě 71 %! Proto je asi pan předseda vlády tak nervózní, když se střetne s panem prezidentem republiky. Pan prezident lékařské komory při podobném střetu ani není nervózní, ale prostě svůj.

(BTW: Prošel vůbec Drát vstupní lékařskou prohlídkou, než nastoupil do svého nového zaměstnání???

Paroubek se také kasá průzkumem, podle nějž by si ho jako premiéra přála většina "národa" (= "respondentů", což bývá statisticky hodnověrná skupina asi tisíce občanů). Teď zrovna nemůžu najít tu poznámku, ale podle paměti jako hypotetického současného "nejlepšího premiéra" vybral dotazovaný národ kandidáty v pořadí Paroubek, Topolánek, Filip zhruba v poměru 55:30:6. Toto hodnocení si může Paroubek ovšem vetknout za klobouk, neboť ve volbách se u nás nevolí fýrer, ale partaj. A tady má ODS vůči ČSSD skóre opačné - 32:24.

A navíc, při přímé konfrontaci hovadného vystupování buldozera Paroubka vůči "klidné síle" Mirka Topolánka vyhrál tento osobní souboj Topol v poměru 64:36! To byla ta "vysoká podpora veřejnosti," které se Paroubkovi - nedostalo. Měli jste vidět, jak se ksichtil, když tiskl ruku svému přemožiteli. Pravil přitom:

"Určitě to bylo fér."

Když dá Paroubek tolik na průzkumy - že by přestal sestavovat už teď vládu po příštích volbách a že by se trochu zklidnil? Ale ne, spíše přitvrdí.

Jen až se pořádně zDrRhátuje!

Psáno v Praze dne 24. října 2005