9.8.2022 | Svátek má Roman


ŠAMANOVO DOUPĚ: Matematika je svinstvo, co, pane doktore?

30.12.2005

Před několika lety jsem platil své zubařce za plombu sumu zvící 150 Kč. Dal jsem jí pětistovku. Vrátila mi 250,-. Oslovil jsem ji: "Ta matematika je ale svinstvo, co, paní doktorko?" Myslel jsem to jako žert, ale paní doktorka spontánně odpověděla, že na medicínu šla právě proto, že se na ní matematika nevyučuje. Inu, už mám jinou zubařku. Umí počítat a má i odsávačku.

Když se před třinácti lety připravovala privatizace zdravotnictví, spočítali si prý doktoři, kolik budou muset platit za vybavení ordinací, kolik za nájmy, kolik za provoz a z toho se odvíjela předpokládaná cena lékařské péče. Spočítali si všechno, jenom na jednu položku zapomněli: na vlastní platy.

To pan ministr D.Rath nezapomněl. Ředitelé nemocnic řízených ministerstvem (a jiné vbrzku být nemají) dostanou odměnu, když lékařům a sestrám přidají každoročně více než 15 % na platu. Pokud dá ředitel méně než 10 %, bude naopak sám finančně postižen. O patnáctiprocentním nárůstu platů přitom dokonce rozhodla vláda. V rámci šetření ve zdravotnictví. Mzdy tvoří téměř polovičku z rozpočtů nemocnic. Přičemž nemocnice dostanou o 3 % více, než letos. Tedy zvýšení platů bude tvořit asi 7,5 % původního rozpočtu, což je pořád něco přes sedm procent rozpočtu zvýšeného. Čtyři procenta budou někde scházet.

Anebo nebudou. "Budeme šetřit na zdravotnickém materiálu, na lécích i na zdravotní péči," říkají ekonomičtí náměstci. Je tu však ještě jeden "drobný" problém: nemocnice dostanou o tři procenta více z toho, co dostaly letos - ne z toho, co měly dostat! A protože některé dostaly proplaceno jen 60 % odvedených výkonů, nedostanou 103 procenta, ale jenom necelých 62 % toho, co by měly...

Zato léky zlevní! Říká Dr.Rath. Protože se sníží marže lékáren. No, to jsem sám zvědav. Koupil jsem si nedávno léky za 2.200, ačkoliv cena mohla být až 2.400. Lékárna si to dohnala na acylpyrinech. Jestliže se sníží jediné procento z marže, ale zisk lékáren tvoří dejme tomu 10 % z prodeje, pak se tímto jediným procentem sníží zisk lékáren o desetinu. Sníží se tím i ochota lékáren zlevňovat drahé léky. Na acylpyrinu ušetřím korunu a na dalších lécích doplatím dvě stovky...

Soukromí lékaři prý příští rok budou moci předepsat o tři procenta léků více, než letos. Letos utratili asi šest miliard. Jenže letos se další tři miliardy utratily za extra drahé léky, které se platily mimo tento rozpočet. Tyhle tři miliardy někde zatím scházejí. Nebo je někdo na poslední chvíli vyčaruje z kouzelnického klobouku? Přitom by stačilo jediné primitivní opatření - zavést dvacetikorunový poplatek za vystavení receptu!!!

D.Rath možná neměl matematiku, ale dokonale ovládá otěže moci: svými příkazy uvede všechny zdravotní pojišťovny do mínusu, aby na ně pak mohl uvalit nucenou správu pro - špatné hospodaření...

Už si to spočítali všichni. Zásahy D.Ratha povedou k dalšímu oddalování operací, k další selekci mezi už několikrát přebranými pacienty, ke krácení seznamu "život zachraňujících léků“ (nebo jak ta floskule zní), k likvidaci malých lékáren a jiných zdravotních pojišťoven. To je ale skutečné svinstvo, pane doktore!

Před třemi roky jsem tu napsal: "Ale existuje spousta doktorů, kteří zvládají i to podnikání. A co je zajímavé: Právě tito úspěšní podnikatelé - na úrovni soukromých ordinací i celých nemocnic - jsou skvělí i ve své lékařské profesi! Těm ovšem ministerstvo pomáhat nebude - když to umějí, proč také. To raději oddluží nemocnice, které podnikat neumějí. "Neschopní vpřed" - to je ve skutečnosti prazdroj a základní heslo komunismu, ke kterému by české zdravotnictví chtěla nasměrovat jeho nová ministryně."

Zlatá Součková! Ta jenom podporovala neschopné. D.Rath chce zlikvidovat schopné - včetně fungujících akciových krajských nemocnic.

Avšak z hlediska delší perspektivy to má nejspíš "spočítaný" i pan zdravotní ministr. Chudák Dr.Rath, a to jenom proto, že neměl na škole matematiku. Takže za to nemůže. Může za to jeho šéf, který snad matematice a ekonomii rozumí, ne? Jako bývalý ekonomický náměstek podniku Restaurace a jídelny i ekonomický náměstek pražského primátora, jako bývalý podnikatel v oblasti ekonomického poradenství či současný člen dozorčí rady Vysoké školy finanční a správní...

Teď trochu předběhnu: až bude Ing. Paroubek odvolávat zlotřilého Ratha, měl by podat demisi i on.

Psáno v Praze dne 29. prosince 2005