23.9.2021 | Svátek má Berta


ŠAMANOVO DOUPĚ: Indíra klepe na dveře

3.7.2021

Indíra? Nevíte, co to je? Však víte, jako jste věděli, kdo nebo co je Brigita. Protože je však dnes nekorektní a neetické upozorňovat při pojmenování klonů covidu-19 na zemi, kde byly poprvé registrovány a odkud se šíří, tak se tomu v médiích říká „koronavirus varianty delta“. Aby však posluchači věděli, vocogo, dodává se vždy „tedy takzvané indické mutace“. No, prý je známá také pod označením B.1.617.2. „Známá?“ Pochybuju.

Chtěl jsem už před měsícem napsat článek „Až přijde Indíra“, ale protože jsem nehodlal zbytečně děsit obecenstvo, volil jsem lehčí vzpomínková a předvolební témata. Naposledy jsem se o slabomyslném přístupu vlády k budoucímu nebezpečí vyjádřil ve svém trojpříspěvku „Veřejné tajemství, neláska k bohatým a dynamický vývoj“ na konci letošního května.

Upozorňoval jsem na to, že zatímco 27. 5. v rozhovoru pro MfD staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že, „vývoj je poměrně dynamický a testovací strategii mu musíme případně přizpůsobit. Je to i o sekvenování a vytipovávání rizikových vzorků“, pak jeho starostaré ministerstvo upřelo liberecké nemocnici platbu právě za to sekvenování. (A nejen liberecké nemocnici!) A to právě v době, kdy se na Novoborsku (kraj Liberec) objevily „rizikové vzorky“. Nemocnice Libereckého kraje si sice za asi pět milionů Kč pořídila zbrusu nový speciální sekvenátor, avšak nedostávala proplacen jeho provoz. Ten páčí 1,5 tisíce Kč/vzorek, odhad maxima jest 1,3 milionu korun/měsíc. (Nejde jen o samotné náklady, musí se přece také amortizovat nákup sekvenátoru!) Protože Liberečáci použili k testování vzorků (v té době příliš nevyužívaných) spešl PCR testů od brněnské firmy GeneProof, zjistili, že nejde o Brigitu, ani o Jihoafričana. (Tyhle dvě mutace totiž PCR testy zmiňované české firmy, která svůj produkt vyváží do 50 zemí světa, dokážou rozlišit.) Ale místo toho, aby provedli sekvenaci na místě, poslali vzorky do Prahy a do - Drážďan!

Vzorky byly odeslány v pondělí 17.5. A „už“ v pondělí 31.5. došla z Drážďan (via Praha?) odpověď, že Indíra se prokázala u dvou vzorků. Tedy po dvou týdnech. Brzo! Bývá to i 20 dnů... Do čtvrtka 3.6. přišlo potvrzení Indíry v dalších třech případech. Kdyby byly bývaly ty vzorky vyšetřeny v Liberci, byl by výsledek znám nejpozději do konce pracovního týdne, tedy v pátek 21.5., vy lodyhy ministerské! Slabomyslný stát šetří na tisících, aby mohl utrácet miliardy. Naštěstí místní hygienici provedli opatření, jako by se o tu Indíru skutečně jednalo. Protože kdyby neprovedli, vlezla by nám už Indíra do postele. Napsal jsem tehdy, tedy ve čtvrtek 27. května 2021 odpoledne: „Slušný ministr by ihned zjednal nápravu. Tak jsem žádostiv.“

V Krajské nemocnici Liberec se už zase sekvenuje, náklady za červen zaplatí liberecký kraj formou finančního daru z Krizového fondu, podílet se má i Krajská hygienická stanice. (Nevím jak je to v jiných krajských nemocnicích, kterým - jako „nestátním“ - stát nic neproplácel.) Kraj ostatně doplácí i na ony „zbytečně drahé“ spešl PCR testy. Jak to bude dále? Slušný ministr zdravotnictví Vojtěch pravil, že sekvenace bude krajským nemocnicím proplácena z prostředků zdravotního pojištění. Přesněji „by měla být proplácena“. Jak byl pravil hejtman libereckého kraje Martin Půta 17.6. pro Liberecký deník. Že prý to pan ministr hejtmanům/(kám) slíbil na posledním jednání vlády ČR s Radou Asociace krajů ČR.

Takže to vím proto, že to ví Liberecký deník, kterému sdělil Půta, že to hejtmanům slíbil ministr zdravotnictví na společném zasedání vlády. Takže to ví i vláda. Teď ještě - jestli to ví ministerstvo?!

Když selhává stát, zastupují ho kraje a obce, případně dobrovolníci, kteří pracují přes zákonný přesčas. Měli bychom zdravotníkům práci ulehčit i sami, my občané! Nechat se očkovat, po návratu z dovolené, než půjdeme do práce, tak se nechat zkusmo otestovat. Týká se i dětí při návratu do školy. Odpustit si, promiňte, zahraniční dovolené. Být opatrní i na domácích. A mějme obličeje v MHD a na kulturních a sportovních akcích jako diváci i nadále zahaleny respirátorem. A vlastně ve všech uzavřených prostorech. Proč?

Na to člověk nemusí být zrovna prognostik, aby viděl, že nám hrozí další (nejméně pátá) vlna nákazy. Vypukla i v proočkovaném Spojeném království. V půlce června bylo už více než 90 % Britů s covidem nakaženo Indírou. Počet nakažených se zvedá i v blízkém Německu, v jehož geografickém náručí se nacházíme. Institut Roberta Kocha v červnu vyhlásil, že je za to odpovědná „delta“. Před týdnem to bylo zatím 15 % procent případů. A vzývaný, téměř stopro naočkovaný Izrael, kvůli tomu taky registruje nárůst počtu případů - a opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách.

Oceňuju, že vláda, i když s aspoň dvoutýdenním zdržením, znovu šlápla na brzdu. V médiích se teď ozývá nářek postižených, kteří uvěřili lákání cestovek a bohorovnosti našich politiků - z vlády i opozice. Jako by si turisté, pospíchající do přelidněného Chorvatska, nepamatovali, jaké to bylo vloni. Neozývá se však vůbec, že to má dobrý důvod! Tedy vlastně ve své podstatě špatný, ale reálný důvod.

Ještě by mohlo zdravotnické generálstvo zařídit, aby přišly nějaké vakcíny taky do lékařských ordinací. To, že je dosud očkováno pouze 80 % seniorů, není tím, že by nechtěli - ale že praktici většinou dostali LeDaHovno! Sice jako diabetik jsem mohl čekat na svou obvoďačku nebo cukrářku, ale raději jsem se objednal v Ústřední vojenské nemocnici. (Ani v květnu moje obvodní šamanka ještě nedostala nic.) A jsem očkován, dvojmo, a už nějakou dobu. Ta paní ve věku 97 let, kterou zná moje kamarádka, také marně čekala, až ji pozve praktik - až se nakonec raději nechala objednat do očkovacího centra, a půjde na řadu už dnes. Tedy 2. července, lodyhy ministerské. Tak konečně prý budou i mobilní, tedy výjezdové očkovací týmy, ty by mohli situaci našich devadesátníků vyřešit.

Indíra přitom klepe na dveře. Neotvírejme jí! Stejně na nás už v posteli číhá peruánská kráska. Anebo česká Maruška.

Psáno a citováno v Praze na Lužinách v pátek 2. července 2021

Více o mutacích delta (Indíra ) a lambda (neznám peruánská jména) viz zde.

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Prodej bytu 2+1, Svoboda nad Úpou
Prodej bytu 2+1, Svoboda nad Úpou

Rýchorské sídliště, Svoboda nad Úpou, okres Trutnov
3 350 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.