19.10.2021 | Svátek má Michaela


ŠAMANOVO DOUPĚ: Dobré zprávy, sem tam špatná

24.2.2021

Není ničí vina, že je situace tak špatná. Až se systém vyčerpá, nebude to známkou selhání systému.

Není ničí vina, že je situace tak špatná. Je to katastrofa jako kterákoliv jiná. Tuto dobrou zprávu sdělil na úterní tiskovce ministerstva zdravotnictví náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý (plus čtyři zástupci dalších koronaodborů) jako vůbec první. Další dobrou zprávou je, že začínáme mluvit o zahraniční pomoci. Třetí dobrou zprávou je, že v Česku máme ještě asi 15 % volných kapacit lůžek intenzivní péče. Čtvrtou dobrou zprávou je, že k vyčerpání systému dojde asi až za čtrnáct dní. A pátou dobrou zprávou, že až se systém vyčerpá, nebude to známkou selhání systému.

Sem tam je něco drobně špatně. Za prvé, za to, že situace je tak „dobrá“, je podle mne jednoznačně odpovědna tato vláda nevláda složená z lodyh v různém druhu rozkvětu, uvadání a hnití. A nejvíce tedy její vzteklý premiér Andrej Babiš. Ukazuje se, že řešit problémy silou, řevem, pomluvami, výmluvami, tvíty, dezinformacemi, lžemi, házením vidlí do kompetence ministerstev a úřadů se opravdu nehodí pro dobu, kdy je v boku lodi díra, kterou se dovnitř valí voda.

Vláda v čele s nejsilnější lodyhou Babišem rozvolňovala v srpnu, kdy čísla šla nahoru, a je odpovědná za druhou vlnu. Dtto před Vánocemi, kdy podobně pomohla třetí vlně (samozřejmě ve spolupráci se zblblým davem, kterému ale podléhala a který částečně zblbla sama vláda). Současná čtvrtá vlna je nejspíše způsobena britskou mutací, která ale jen nasedla na onu vlnu třetí. Tato vláda neměla žádný rozumný strategický plán ani na testy, ani na očkování. Pravidelně jedná stylem „až to bude nutné, zařídíme“. Tedy - až budou lidé potřebovat peníze, tak uděláme zákon, oni ať si požádají a do několika měsíců jim řekneme, proč jim je nemůžeme vyplatit. Maturity začneme řešit nejlépe až o letních prázdninách. Až budou potřeba testy, tak je objednáme. Státní správu hmotných rezerv tím nebudeme zatěžovat ani potom, hodíme to na vnitro, ať si ČSSD taky smočí v neschopnosti. Metodický pokyn, jak distribuovat vakcíny, začneme vymýšlet, až tady ty vakcíny budou. A tak dále, a tak podobně.

Druhá drobná špatnost se týká té zahraniční pomoci, čímž se míní možné uskladnění českých covidových pacientů. Podle Černého nám Sasko nabízí jen devět lůžek. Nejspíš v jedné konkrétní nemocnici. Protože jeden z novinářů pak zmiňoval rozhovor s premiérem Saska z minulého čtvrtka, který žádný limit nestanovil. A pravil, že Sasíci jsou připraveni zareagovat „v řádu hodin“. Přičemž „nestanovili limit“ pacientů. Na přímý dotaz pak pan náměstek upřesnil ono současné „začínání hovoření“ o zahraniční pomoci tak, že o to ministra zdravotnictví požádal.

Teď jde o to, jestli to bude stačit. O totéž žádali primáři, ředitelé nemocnic, hejtmani, petice chebských občanů, novináři, publicisté (včetně mě). Konkrétně 9. ledna o to žádal ministra Blatného v televizním přenosu primář interny chebské nemocnice Stanislav Adamec. Blatný na něj nejdřív poslal kontrolu, teprve pak poslal sanitky a vrtulníky pro převoz do méně zasažených krajů českých a moravských, nikoli tedy do saských a bavorských. Přestože tyto dvě spolkové země prohlásily (podle ČTK) už 3. února, že jsou připraveny reagovat - ale žádnou takovou žádost neobdržely. Takhle - on je o to žádal Karlovarský kraj už v lednu, ale oni čekají na zákonnou žádost ze strany české vlády - nejspíš aby si byli sichr, že jim tu péči naše zdravotní pojišťovny zaplatí. (Dobrá zpráva prý je, že při tom šíbování s pacienty Šumavy k Beskydům „žádný pacient nezemřel“.)

Babiš na tyhle stesky nemá čas. Musí totiž osobně vyjet do Uher a k bratrům Srbům, aby ho seznámili se zkušenostmi z užití ruské vakcíny Sputnik fau. Stačí mu zpráva ruských samoděržavých médií, které citují sovětské ministry, že už požádali Evropskou lékovou agenturu o registraci. Tentokrát reaguje včas, protože až to ona EMA schválí, tak abychom byli připraveni. Nikdo mu neřekl, že Rusové o to NEPOŽÁDALI. A sám si to neověřil, ani nenechal ověřit. Dobrá zpráva - ale jen pro ruské plánovače invazí - je, že premiér této země věří více ruským státním desinformačním orgánům než vlastním občanům a evropským úřadům. Snad se Babišovi doneslo z Brusele aspoň to, že pokud si některé z členských zemí samy vyberou některou z neregistrovaných vakcín (což mohou), tak jim ji EU neproplatí (což může zase ona).

Minulý čtvrtek jsem se měl štípnout, když jsem poslouchal vyjádření Andreje Babiše, že je připraven zavolat saským a bavorským sousedům, kdyby byla potřeba jejich lůžek. Akorát že si mu o to prej NIKDO NEŘEKL! Byl bych se štípnul, jestli se mi to nezdá, ale štípnout jsem se nemohl, protože jsem si myslel, že se probírám z bezvědomí po celkové anestezii, a byl jsem přesvědčen, že se mi něco zdá. Bohužel se mi to nezdálo. Z toho vyplývá ta špatná zpráva, že v této válce s koronou je velitel výkonné moci zcela bez zpětné vazby. Neslyší prostý lid primářský, neslyší hejtmany z hraničních pralesů, neposlouchá epidemiology ani ministry. Navíc nečte petice, nečte noviny, nedívá se na televizi, nesleduje internet... Píše tvíty, jak je báječnej, ale nečte je!

Ale ne, nenechme se mýlit. Až taková lodyha zase není. Je jen jiná lodyha. Když se hejtman Karlovarského kraje (sousedí s Bavorskem i Saskem) Petr Kulhánek (STAN) na českou vládu obrátil 1. února s naléhavou prosbou, aby konečně Německo oslovila, tak to Babiš výslovně odmítl.

Na dotaz novináře, jestli jsme uvažovali požádat o pomoc třeba sousední Polsko, se ozvala odpověď, že neuvažovali. Proč taky, když jsme nežádali nikoho. Tedy - vláda lodyh nežádala.

Skutečně dobrá zpráva je, že spolek zvaný Český červený kříž už v listopadu začal školit laiky, aby mohli pomoci sestrám při péči o pacienty (hygiena, stlaní, fyzická pomoc při přesunech, třídění příchozích, protože přes 50 % pacientů, které přiveze sanitka, jdou zpátky do domácí péče). Špatná zpráva je, že to, co dokážou „prostí občané“, totiž „myslet dopředu“, nedokáže tahle vláda lodyh!

Další dobrá zpráva je, že pan náměstek Černý je „pevně přesvědčen a doufá, že indikuje intenzivní péči a nemá žádné informace, že by docházelo k selekci. K té samozřejmě dochází, aby se rozlišilo, kde má smysl poskytovat zdravotnickou péči. Ale z žádné nemocnice nemá zprávy, že by docházelo k selekci v tom pejorativním smyslu“. (Naschvál si to přečtěte ještě jednou, abyste pochopili, že pan náměstek je obratný politik.)

„Že to nějací lékaři tak označují, s tím nic nenadělám,“ doplnil náměstek ministra zdravotnictví, který by se po tomto výroku mohl směle stát dalším ministrem, třeba i zdravotnictví, až ten současný odejde na hnojiště lodyh.

Na dotaz novináře, jak jsme se připravili na pokračování epidemie, jsme se dověděli, že ten „trend není překvapivý“. A je jaký? Taký: Nákaza má negativní trend, nestačí změnit jedno číslo, ale musí se změnit všechna k lepšímu. Nákaza se šíří a nemáme ji pod kontrolou.

Dobrá zpráva nakonec: Očkování funguje. Očkovaní lékaři a sestry vykazují onemocnění jenom v jednotlivých kusech. Sláva! No a jak je to tedy s tím očkováním, když potvrzeně funguje? Když existují zprávy, že je u nás až 200 tisíc nevyužitých vakcín? Tolik prý ne. Snad jen nějaké desetitisíce. Ostatně:

„Tato agenda není předmětem této tiskové konference.“ Vyližte si.

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 23. února dopoledne

Odpolední postscriptum po dopsání příspěvku: Odpoledne volal Babiš samotné Anděle Merkel a ta mu vyšla vstříc s tím, že se poptá ve spolkových zemích. A s nabídkou pomoci s lůžky se ozvalo i Polsko. Zřejmě na té tiskovce byl nějaký polský novinář anebo se v Polsku někdo na tu tiskovku díval. Jo, a vakcíny pošle i Izrael. Ale to už je jiná pohádka, vlastně agenda, protože ty použije naše armáda k očkování svých příslušníků, kteří se právě kvůli nenaočkovanosti teď stahují z první linie. (Takže nebude 205 tisíc nevyužitých vakcín...)

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.