3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Že já nekoupil Blesk...

7.9.2023

Že já nekoupil Blesk, povzdechl si Andrej Babiš v rádiu Impuls v souvislosti s prodejem Mafry (MF Dnes, Lidovky a j.). Že já tu Mafru kupoval, tak měl znít povzdech. Mělo by to být tesáno do kamene: politici nemají vlastnit média a nemá jim v tom bránit zákon (jak se to stalo u nás, na míru usneseným zákonem), ale prostá lidská soudnost.

Nestranná média jsou iluze, platilo to vždycky a násobně dnes. Vysvětlení prosté, doba se jaksi hysterizuje, čtenáři, posluchači a diváci nekonzumují médium, aby se něco dozvěděli, ale aby se utvrdili v názoru který už dopředu mají. Chtějí si ale zachovat iluzi svobodné volby. Jakmile je majitel ministerský předseda, určitě neodpadnou všichni čtenáři (posluchači a diváci). Ale na médium padne stín.

Na prodeji Mafry nakonec Babiš kupodivu vydělal, ale jinak – benefity jsou přinejmenším sporné, vždyť i MF Dnes ho nepodpořila v prezidentské volbě a Lidovky si zachovaly nezávislý postoj po celou dobu babišovské epizody.

Nikdy jsem si nekoupil ani jedno číslo Blesku a neznám nikoho z jeho vedení. Dovedu si ale představit, že jim naskočila husí kůže při představě, že by si je Babiš koupil. Co by v Blesku psali o aktuálním jednání parlamentu, kdyby patřil Babišovi? Aktuálně je to v podstatě ukázka střízlivého nezaujatého referování, cituji:

Opoziční poslanci pokračují i ve středu v hádkách o úsporný balíček. A pořádně vyhrocených. Dochází ke křiku, ponižování i nadávkám. Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN), který odmítl jeho výroky o nové totalitě, za nulu a parazita. Babiš předvedl morální striptýz, komentoval to následně vicepremiér a šéf STAN Vít Rakušan. Sněmovna dnes bude moci jednat do půlnoci.

Hotovo, tečka, referát BBC by byl těžko střízlivější a míň zaujatý..

Kdyby tam furt nepsali o rozvodech a škandálech, začal bych to kupovat.

Dobře, že Babiš nekoupil Blesk...

Aston Ondřej Neff