20.1.2021 | Svátek má Ilona


Zákon na ochranu úředníků

15.10.2019

Novela zákona o svobodném přístupu k informacím je na světě, v pondělí ji schválila vláda. Spočívá v tom, že svobodný přístup k informacím bude ztížen, zpoplatněn a úřady budou moci manipulovat se lhůtami, eventuálně se z poskytování informací vyzout. Jistě to vyvolá bouři v našem politickém rybníku.

Mnoho nepravostí se dostalo na světlo boží díky zákonu, který ukládal úřadům povinnost podávat občanům informace. Jistě ale také týž zákon otevřel cestu kverulantům a rozumprdům, kteří si z šikany úřadů udělali hobby. 

Podle Oldřicha Kužílka z Otevřené společnosti jde o největší zásah do práv občanů na svobodný přístup k informacím od sametové revoluce. Je-li tomu tak, potom je to opravdu pikantní příspěvek k oslavám převratu v roce 1989.

Že jde o omezení práv občanů, je nabíledni. Potíž je v tom, že se všechno dá zneužít, jak právo získat informace, tak právo informace upřít. Podotkněme, že jde o vládní návrh zákona, tedy nejde o zákon schválený oběma komorami parlamentu a podepsaný prezidentem republiky. Ten zákon teď půjde k projednávání a to je, jako by ho hodili do pračky a pak drtičky a pak do míchačky na beton, takže bůh ví, co z něho vzejde. Vláda coby jeho předkladatel by měla věrohodně doložit, jak byl stávající zákon zneužíván. Novinka přináší takové vymoženosti jako možnost prodloužit lhůtu na odpověď anebo povinnost složit jakousi kauci.

Základní otázka ale zůstává, co by se mělo více prosazovat, práva občanů anebo nedotknutelnost úředníků?

Aston Ondřej Neff


PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.