27.6.2022 | Svátek má Ladislav


Válka, NATO a co dál

25.3.2022

Vladimír Putin překročil tři čtvrtě století respektovanou červenou hranici, tedy zásadu, že státy mezi sebou v Evropě neválčí. Jak načrtnout novou červenou hranici? Odpověď by měl dát summit NATO, tato úvaha vychází ze skutečností známých před zveřejněním závěrů summitu. Jsou to úvahy.

Teze, že „v Ukrajině se bojuje za nás“, je zavádějící. Ukrajina bojuje za sebe. Měla jako země volbu – stát se svinským otrockým vazalem, jako je Bělorusko, nebo jít vlastní cestou a tím vyvolat nelibost Ruska. O nic jiného tu nikdy nešlo a všechny žvásty amerických profesorů a českých generálů, že se měly respektovat zájmy Ruska, jsou opovrženíhodné. Rusko se rozvinulo do státní formy nacionalistické diktatury a v sousedství nesnese nikoho jiného než vazaly. Svobodný svět toto respektovat nemůže, není mu to dáno, nedokáže to, vždy bude sympatizovat se svobodou a pohrdat tyranií, platí to od antických dob.

Ukrajina tedy vede heroický boj za svůj osud a pomáháme jí v mnoha směrech, vojensky i tím, že přijímáme její prchající ženy s dětmi a staré lidi.

Prvotní úkol NATO

NATO je mezinárodní obranná organizace. Není tu proto, aby vstoupila do boje ve vzdušném prostoru nad Ukrajinou. Nápad bezletové zóny – co to je? Má nastat něco obdobného jako někdejší bitva o Británii s nacistickou Luftwaffe. Heroická představa, až na to, že evropské státy 30 let ignorovaly americké apely na navýšení obranných kapacit a teď by si některé přály, aby Amerika zasáhla nad Ukrajinou. Je to mírně řečeno nefér. Nic si nenamlouvejme. Nemáme na to síly evropské provenience a žádali bychom Američany, aby to za nás udělali. Jakým právem, když jsme – s málo výjimkami – my všichni Evropané americké požadavky ignorovali a obcházeli?

V Česku máme stíhací grippeny „určené k ostraze vzdušného prostoru Česka a Pobaltí“. Máme je v nájmu a do války s nimi nesmíme, a chtěli bychom horovat pro bezletovou zónu? V pravém slova smyslu nemáme ani teritoriální armádu. Pravda je taková, že celkově Evropa armádu nemá. Co z toho plyne?

Ukázalo se, že v Rusku vyrostl režim naprosto podobný Hitlerovu fanatickému nacistickému státu. Někdejší SSSR byl proti Putinově diktatuře racionálně uvažujícím útvarem s kolektivním vedením. Úkolem NATO je tedy mobilizovat všechny členské státy, aby vybudovaly armádu připravenou bránit naše území, takto prosté to je. Zatím mají takovou armádu snad jen Poláci. Na ně bychom se měli organizačně nabalit všichni. Naše armáda se vojensky osvědčila v zahraničních misích, ale na teritoriální obranu nestačí. Úkol NATO tedy zní, že je potřeba postavit Evropu na nohy a připravit ji na to, že ji může postihnout to, čemu čelí Ukrajinci.

Teď jde o to, abychom to stihli dřív, než dá Putin povel k útoku.
Je to novodobý Hitler, je toho schopen a čím dřív to všichni pochopí, tím líp. Z toho pochopení se pak odvíjí i tón našich žabomyších kulturních válek o tom,  zdali je ban svinských webů typu aeronetu útok na svobodu a demokracii.

Aston Ondřej Neff


SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...