20.1.2021 | Svátek má Ilona


Trump: Ať už ten cirkus skončí

23.11.2020

Volby v USA skončily, cirkus bohužel pokračuje. Počínání Donalda Trumpa bohužel dává za pravdu jeho odpůrcům, to musím konstatovat já, který by navzdory všemu Trumpa proti Bidenovi volil, kdybych byl americký občan.

Zdánlivě nám do toho nic není, a zdánlivě tedy do toho nemáme co mluvit. To druhé konstatování platí absolutně, ale to první nikoli: je nám do toho. Globálně vzato, Evropa už žádný určující význam nemá poté, co se zasebevraždila nesmyslnou válkou, nastartovanou v roce 1914. Rozhodující roli převzaly právě Spojené státy a teď, na pozadí jejich vlivového úpadku a ekonomické neschopnosti Ruska, se o slovo bere Čína. Tohle je asi jasné a není třeba se o tom moc bavit.

Takže Trump, který odmítá uznat porážku ve volbách a opírá se o tvrzení, že volby byly zfalšované.

V dnešním vydání Neviditelného psa přinášíme analýzu profesora Alana Dershowitze, jaké právní kotrmelce by musely nastat, aby Trump prosadil svou. Je to očividně neuskutečnitelná konstrukce. I kdyby ale nakrásně prosadil svoji tezi o zfalšování voleb, bylo by to fakticky vyhlášení občanské války. Dovede si někdo představit, co by nastalo potom? Já ano, ale vychází mi z toho válečný román.

Pravděpodobnější je druhá varianta, že se totiž Trump krok po kroku a den po dni znemožňuje i před svými podporovateli. Není první poražený kandidát na nejvyšší úřad, kdo se bránil i po výroku K.O. Musí to ale mít své meze. Nelze sebou mrskat, ještě když ho odnášejí na nosítkách. Tím se znemožňuje pro eventuální odvetu. Přitom ta by – čistě teoreticky – mohla být jasně narýsovaná. Když uvážíme, kam USA přivedl Obama, kam je za čtyři roky zavede Biden a Harrisová, přičemž je možné, že to bude jenom Harrisová. Návrat Trumpa by mohl být úlevnou variantou pro rok 2024, který je od nás… pouhé čtyři strojení vánočního stromečku.

Přičemž stromeček, jak říkával můj tatínek, strojíme furt.

Toto je úvaha bez váhy, úvaha občana zcela jiného státu. Úvaha člověka velmi znepokojeného tím, co se v povolebním období v USA děje.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.