20.1.2022 | Svátek má Ilona


Společně proti covidu

1.12.2021

Neuvěřitelné se stalo skutkem, Andrej Babiš a Petr Fiala vystoupili na společné tiskové konferenci za takřka totálního nezájmu České televize. Přitom je to přinejmenším neobvyklý počin. Skoro bych řekl, že si berou k srdci Neviditelného psa, včera jsem tu nabádal k zakopání válečné sekyry za situace celonárodního ohrožení! 

Oni se nenapadali, Fiala neřekl ani slovo o střetu zájmů a Babiš pomlčel o polistopadovém kartelu. Společně podpořili projekt Naočkujme milion lidí posilující dávkou za týden. Cílem akce je očkovat až 130 tisíc lidí denně, což se dělo letos v červnu.

Společné vystoupení zcela jistě nepřesvědčí nepřesvědčené a nepřesvědčitelné. Podstatné ale je dát očkování novou dynamiku, jelikož očkování efekt má bez ohledu na to, kolik lidí proti němu protestuje. Zdá se, že v době internetu a sociálních sítí napříště vždycky vznikne disent vůči čemukoli, co se bude nějak a za nějakých okolností prosazovat.

Válečná sekyra byla tedy zahrabána, přinejmenším pro jednu tiskovou konferenci ve prospěch jedné akce, zaplaťbůh za to. Za Neviditelného psa bych měl ještě jeden podnět.

Diskutuje se o povinném očkování. Existuje v naší zemi desítky let a nepamatuji, že by kolem něj byly nějaké spory. Kolem povinného očkování, bude-li zavedeno, se strhne soft občanská válka, nejen u nás: poznají ji i Rakušané, kteří se k tomu odhodlali jako první. Otázka zní, jak odpírače donutit k vpichu? Policejními chvaty, svěrací kazajkou? To je absurdní vidina.

Co kdyby se ale zavedlo něco, jako byl registrační poplatek, exkluzivně pro odpírače? Dávka monoklonálních látek stojí pojišťovnu padesát tisíc, pobyt na JIP půl milionu týdně. To jsou peníze, které obrazně řečeno nikdo nemá, nikdo nedá. Bylo by tak těžké stanovit sumu, která by zaplatitelná byla, sumu realistickou, nikoli zničující, avšak citelnou?

Při schvalování takového zákona by se za předpokladu zakopání válečné sekyry dala sehnat velmi slušná většina. Tím spíš, že ani jedna, ani druhá strana by z takového zákona nezískala žádnou pozitivní odezvu. To by věru nebylo populistické opatření – ale vakcinaci by to pomohlo.

Ostatně soudím, že registrační poplatek bylo opatření rozumné a že jeho zrušení ze strany ČSSD byl příklad populismu s mimořádně negativními dopady.

Aston Ondřej Neff


Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.