5.10.2022 | Svátek má Eliška


Skákání po vzoru kaučukového dědka

8.8.2022

Kaučukový dědek, to byl ten obrst ve Švejkovi, který vzteky skákal jako… jako místopředseda senátu Jiří Růžička. Ten nahlásil senátnímu mandátovému výboru k prošetření jednání senátora Jaroslava Doubravy na Ruskem okupovaném Krymu. Zmíněný senátor Doubrava měl na Krymu jednat s šéfem okupační administrativy Sergejem Aksjonovem. Není divu, že Růžička skáče jako kaučukovej dědek. Okupace Krymu byl první zásadní akt ruské agrese proti územní celistvosti evropského státu, dokonce zakládajícího člena OSN a senátor Doubrava se tam naparuje a dělá státníka, jímž není, nebyl a bohdá nebude.

Růžička skáče podobně, jako by asi skákal Miloš Zeman, kdyby mohl skákat, kvůli cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj – wan. Taky nemáme s Tchaj – wanem diplomatické styky, taky to vyvolalo diplomatické napětí. No a když tehdejší ministr kultury Daniel Herman v roce 2016 přijal dalajlámu, jako kaučukové dědkové skákali čtyři nejvyšší ústavní činitelé, prezident Miloš Zeman, předseda senátu Milan Štěch, předseda sněmovny Jan Hamáček a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Skákali a když dopadli, padli na kolena a společně podepsali servilní omluvné prohlášení, v němž se za ministrův zločin hluboce omlouvají. No a v posledku kde kdo skáče výše uvedeným způsobem kvůli tomu, že na Tchaj-wan odjela Nancy Pelosi a kvůli tomu že se Čína spolčí s Ruskem a to teprve vypukne mazec.

Ach jo. Pořád někdo někam jezdí a někoho přijímá. A někdo kvůli tomu skáče. Senátorovi Doubravovi končí mandát a o znovuzvolení se neuchází, žádná škoda. A jestli se Čína ještě víc pobratří s Ruskem nebo nepobratří, to teprve uvidíme. Ona ta dosavadní zdrženlivost není odměna za dobré chování, a jestli bude Rusku pomáhat v jeho blamáži na Ukrajině bude výsledek kalkulace a ne toho, jestli někdo někam jel nebo nejel. Kaučukové skákání je obvykle zbytečné… a vždycky směšné.

Aston Ondřej Neff