30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Pro zasmání, ale je třeba ostražitosti

31.5.2021

Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu se celá vládní pandemická strategie proměnila ve frašku. Když čteme výčet novinek tohoto pondělka, vypadá to jako humoristický román. Do hospody smí jen podle míst k sezení: jak to bude ve fastfoodech? 

V mém oblíbeném KFC vždycky stojím na strips menu s kaší frontu. Smím stát, nebo mi dají posunovací židli? Mimo konzumaci musím mít roušku. Nejvyšší správní soud by měl stanovit normovanou dobu pro konzumaci. Musím mít čas na otevření úst, ale už při žvýkání bych měl mít roušku. Nebo se konzumace počítá do ukončení provedení polknutí? Nebo zažití? Nebo až po vyměšování? To je podstatný právně-fyziologický problém. Vítané je opatření, podle něhož nemáme mít při plavání v bazénu roušku.

Je to groteska, nákaza klesla pod hranici zanedbatelnosti a asi by bylo nejlíp přestat s počiny, které jsou nevymahatelné a tudíž kontraproduktivní, jelikož snižují vážnost věci. Ale pozor, je to díky promoření, vakcinaci, ale také díky restrikcím. Doufejme, že staronový ministr zdravotnictví Vojtěch je si toho vědom. Měl by povolat zpátky MeSES, její vyhazov byl velmi rozporuplný počin jeho předchůdce. A měl by působit na veřejnost, že je fajn, užívejme toho divného období, kterému se už brzy začne říkat léto, ale mějme na paměti, že tygr běhá po lese. Psal jsem to tu před rokem a myslím si to dodnes. Je nutné to připomínat, protože velmi pravděpodobně se dočkáme ještě šeredného překvapení a kolotoč začne znovu.

Klaus se ozval

Údajné zašantročení 1,3 miliardy dolarů skrze Klause jsem tu uváděl na pravou míru už o víkendu na základě tweetu Miroslava Singera, který ostatně tweetoval velké pochyby hned, co Hospodářské noviny přišly se senzační novinou. Takže ne dolary, nýbrž ruble, a neodešly, nýbrž neodešly. Jiná věc je, že v aféře s vyrovnáním ruského dluhu lítá Miloš Zeman a kdyby byly normální poměry, musel by leccos vysvětlovat. Nicméně Václav Klaus s tím nemá nic společného a jestliže jsem ve středu psal že „Václav Klaus v pozici ministra financí tomu nezabránil“, omlouvám se a prohlašuji, že nezabránil, protože nebylo čemu zabránit. Budeme čekat, jak se zachovají Hospodářské noviny, které s křivým obviněním přišly. Zatím mají (neděle 20.00) v rubrice Nejčtenější články na iHned napsáno: „Klaus po revoluci poslal 1,3 miliardy dolarů Sovětům.“ Co s tím?

Glosa k Ferimu

TOP 09 se půl roku před volbami zabývá otázkami, jestli si Dominik Feri zaslouží prostou popravu stětím, anebo zda by měl být upálen nebo ještě lépe naboden na kůl a s ním i kníže Schwarzenberg, stoupenec životního stylu ať se mládí vydovádí. Zjišťují se ale i jiné skutečnosti. Dominik Feri se zasloužil v posledních volbách svým osobním neslýchaným úspěchem o to, že TOP 09 zůstala parlamentní stranou. Vládnou značné pochyby, že pokud by kandidovala samostatně, zda by po jeho skandálu 5 % přelezla. Takže ODS pod vedením geniálního stratéga Petra Fialy pod nálepkou Spolu poveze do volebního klání ochromený přívažek a postoupí mu křesla v parlamentu. Jistě, teď rozpouštět Spolu by bylo trapné. Jako letitý volič ODS jsem na tomto místě tvrdil už dávno, že ODS měla Spolu rozpustit hned po tom, kdy třetí komora parlamentu jménem Ústavní soud v průběhu volební kampaně odstřelila volební zákon a slepenec Spolu tedy ztratil svůj potměšilý význam.

Aston Ondřej Neff