19.10.2021 | Svátek má Michaela


Před summitem NATO

12.6.2021

Moje následující poznámky jistě nebudete brát jako analýzu hluboce zasvěceného insidera. Berte je jako brumlání občana, který pozoruje situaci a snaží se v ní vyznat. Summit NATO má určit nový přístup k Rusku. Jak si to vyložit?

Vize globálního konfliktu Východu a Západu je dnes nejméně reálná. Směšná je představa, že Rusko chystá útok na Západ – a já coby skromná osoba jsem ve svazku ČSLA byl cvičen na útok na Západ s cílem dosáhnout Rýna za pět dnů. To je dnes tak málo představitelné jako rekreační výlet na Olympus Mons na Marsu. Právě tak je směšné tvrdit, že se Západ snaží pohltit a přepadnout Rusko. Evropa armády fakticky zrušila, Amerika si ji drží, ale naposledy vyhrála v roce 1945 a od té doby uhrála v lepším případě plichtu (Korea) anebo výprask (Vietnam) nebo blamáž (Irák a mnohde jinde). To opravdu není velmoc ve stavu někoho válcovat.

V současném vztahu Východu a Západu můžeme uvažovat o tom, který protagonista potřebuje zvyšování napětí víc ze svých vnitropolitických důvodů.

Putinův režim buduje kolem sebe obraz pevnosti ohrožené zvenku, a je tudíž třeba utvrdit vnitřní kázeň režimu, čím víc zlobivých bude pod zámkem, tím bude režim pevnější.

Postoj Západu je složitější. Nikdo soudný si asi nemyslí, že Putin chystá válku. On nevysílá divize, on posílá špendlíčky pod nehty. Posílá peníze formacím, které ty špendlíčky napichují. Proto ta finanční podpora Le Penové a proto dohady kolem financování Okamurova podniku. Ale každý si potřebuje pěstovat protivníka, s pohodlným vědomím, že nic vážného nehrozí. Realita jde ovšem stranou.

Za nejšílenější jev dnešní doby pokládám německé tažení za zeleným světem. Němci jsou všechno jenom ne hlupáci a vědí, že to větrníky a soláry nevytrhnou. Proto dohodli plynovod z Ruska, tím se Rusku fakticky pověsili na věšák. V nejbližší době budou odstavovat jaderky a uhelné elektrárny a aby se jim země nezhroutila, budou ji živit ruským plynem. Na tomto pozadí se budou odehrávat bojovné alegorické scény na podporu lidských práv.

Proč to je a proč se nepostupuje racionálně – a jaderná energetika je klíč k racionálnímu řešení -, kdo na tom má zájem, to opravdu nevím. Jenom si myslím, že někdo ho má.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.