3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Před pětapadesáti lety jako dnes

21.8.2023

V noční dobu, kdy píšu tuto glosu, jsem šel před pětapadesáti lety spát. V náladě nikterak dobré, doba byla napjatá, plná těch nejhorších očekávání. Telefonát ve dvě ráno mi je potvrdil. Vyběhl jsem do noci. Transportní antonovy se zhasnutými pozičními světly táhly černou oblohou k Ruzyni, kde na ně už čekali vlastizrádci. A střih, pětapadesát let jako by zmizelo, je tu přítomnost a Rusko znovu nárokuje své „sféry vlivu‟ a hrozí atomovými zbraněmi. A na Ukrajině vraždí.

Nechápu lidi, kteří zcela vážně opakují tezi, že válku na Ukrajině vyprovokoval Západ. Vždyť je to naprosto jasné přitakání doktríně o „sféře vlivu‟, je to legitimizace ruského nároku. Až do roku 1989 jsme žili ve stínu nikdy nepodepsané Jaltské dohody o rozdělení kontinentu. Má snad tato iluzivní dohoda platit na věčné časy? Jedním takovým guru je americký profesor Mearsheimer. Ten si může dovolit úvahy o legitimitě ruských nároků na bezpečnostní koridor, protože jeho země se do něho nikdy nedostane. Nechápu ale, proč to po něm opakují naši lidé, kteří s „ruským vlivem‟ mají i osobní zkušenosti.

Tuto otázku naprosto odděluji od debat, jak válka skončí. O jejím konci se rozhodne na bojišti a jak to vypadá, představa o kompletním vyhnání agresora z celého území včetně Krymu a následným vydáním Putina do Haagu zcela zapadá za horizont reality. Loni 2. dubna jsem napsal článek Jak to dopadne na Ukrajině a na prognóze o vzniku stálé krvavé hranice nemám co měnit. Chápu, že oficiální ukrajinská propaganda musí znít bojovně a musí odmítat kompromisy. Není ale moudré propagandu kopírovat a zavírat oči nad fakty.

Nás musí zajímat bezpečnostní postavení Česka, bezpečnostní postavení Střední Evropy a pak Evropy jako kontinentu, v tomto pořadí důležitosti. Naše bezpečnost je prvořadá. Proto je absolutně nepřípustné koketovat s myšlenkou, že cizí mocnost má nárok na vliv. To nemá s Ukrajinou přímou souvislost, Ukrajina a její osud budiž varování a budíček k ostražitosti. Proto je třeba podpořit snahy skončit s rolí černého pasažéra v NATO, jak jsme ji hráli dosud. Ostatně, NATO bez USA je prázdný pojem. USA jsou ta odstrašující síla, a budou ochotny jít do konfliktu jen pokud k tomu budou mít dobrý důvod.

Což ostatně mě vede k pochybnostem, zda někdy budou mít důvod se věrohodně angažovat na Ukrajině, což dodávám na okraj úvah, že by Ukrajina mohla vyměnit Krym za členství v NATO.

Aston Ondřej Neff