27.3.2023 | Svátek má Dita


Postřehy z cest

24.7.2021

Už jsem se tu zmiňoval, že jsem glosoval poměry v našem Absurdistánu z ciziny, konkrétně z azorského ostrova Sao Miguel. Jsem zase zpátky, tak tedy pár postřehů o cestování.

Azory patří Portugalsku, Portugalsko vás pustí, když jste buď očkovanci, nebo prodělanci. Já jsem očkovanec, moje žena Ljuba prodělanec, oba máme jak Covidpas, tak Tečku v mobilu. Obé si můžeme nabouchat do kecek, eventuálně strčit mezi dva chleby. Potřebujete papír, aby vás pustili. To je poznatek číslo jedna, nějaký evropský pasíršajn je naprostá iluze, neexistuje to. Je kupodivu, že obstojí print z laserové tiskárny, QR kód na papíru zobrazený nikdo nekontroluje. Jsem zvědav, kdy budou vyžadovat originál dokument, státní tiskopis s vodoznakem a hologramem hned vedle razítka.

Jak řečeno, Azory jsou kus Portugalska, ale do značné míry autonomní. Takže jim nestačí očkovanec & prodělanec, chtějí ještě čerstvý PCR test a pak vás ještě předvolají a otestují sami – jsou hodní, nechtějí za to prachy, ale berou to zhurta, z nosu a z krku. Při cestě z Ponta Delgada do Lisabonu papíry nechtěli, v Lisabonu ano a frajle v uniformě docela na Ljubu ječela, když se s papírem nevytasila dost rychle.

To mě osvítilo k poznání: Ono se jim to líbí a už se toho nikdy nevzdají. Stejně jako nás buzerují ve skenovacích rámech a nesmíme mít sodovku do letadla (opakuji, co už jsem tu psal, nejhůř se chovají u nás v Ruzyni, snad je to blízkostí kriminálu, ta atmosféra možná proniká). Trvá to už přes třicet let – poprvé jsem na to narazil , vím přesně, v roce 1987 při cestě z Bukurešti do Prahy, když příteli Jaroslavu Veisovi zabavili kapesní nožík s tím, že mu ho v Praze vydají, a v Praze mu řekli, že se cestou ztratil. Mě poprvé šacovali na východoberlínském letišti o rok později a myslel jsem tenkrát, že se z těch gestapáků pobliju. Teď mě šacují gestapáci na každém letišti, kam se odvážím podívat.

Bude to pokračovat a sílit. Věřte tomu, šikana s rouškami a lejstry a zónami se jim zalíbí a budou mít politickou podporu ze strany ekofašistů, protože oni si přejí, aby se přestalo létat, a podpoří všechno, co k tomu cíli povede.

Aston Ondřej Neff