28.5.2023 | Svátek má Vilém


Poslední, co ještě chybělo

24.6.2021

Chybělo to a už je to tady, Rada Evropy vyzývá tiskovým prohlášením Česko, aby bezodkladně, důkladně a nezávisle vyšetřilo nedávné úmrtí Roma poté, co ho zadržela policie. Už tato výzva je politikum. 

Každý incident tohoto druhu se bezodkladně vyšetřuje, o důkladnosti nebudiž pochyb a policie je v demokratickém státě politicky nezávislá. Výzva tedy znamená, že RE a její generální tajemník nevěří dosavadním závěrům vyšetření, že zadržený muž zemřel v sanitce v důsledku předávkování drogami. Záběr pořízený před incidentem nezachycuje standardní chování. Výsledky vyšetřování nelze předjímat, opravdu musí být důkladné a nezávislé. Co ale soudného člověka musí znepokojit přinejmenším tak, jak je generální tajemník ER znepokojen po zhlédnutí několikavteřinového záběru z mobilu, je ochota už dopředu naznačovat, jakým směrem se vyšetřování má ubírat a jaké se čekají jeho závěry. Přičemž, pokud budou jiné, znepokojení bezpochyby přeroste v hněv.

Dotyčný Stanislav T. je už dnes označován za českého Floyda. Nasnadě je ironický komentář, že americký Floyd byl také zdrogovaný, vlivem narkotik nepříčetný a zahynul po rvačce s policisty, kteří se ho pokusili zpacifikovat. Rozdíly tu ale jsou velké. Rasové napětí v USA zjevně přerůstá do rozměru černého rasismu, hnutí BLM je už očividně rasistické a bohužel se už mluví o semínkách občanské války. Nic takového v Česku není.

Co není, může být. V paměti je tahanice kolem zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem, která měla izolovat oblast rodinných domů od vyloučené lokality. Stalo se z toho politikum, do případu se zapletl i evropský komisař Günter Verheugen a vše skončilo tak, že na padrť vybydlené činžáky byly zbořeny a ke stavění zdi už nebyl důvod.

Jsme dál o skoro čtvrt století. Máme sociální sítě, máme bubliny radikálního smýšlení. Případu se chce zabývat zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková. Jak známe názory ombudsmana Stanislava Křečka, ten se bude držet věcné podstaty případu. Zatím takové pozice zastával a nenechával se strhnout k radikálním, ideologicky podbarveným exhibicím. Dá se čekat, že v této věci nebude mezi ombudsmanem a jeho zástupkyní harmonická shoda, ale třeba příjemně překvapí.

Shoda a klidné vyšetřování je to, co si musíme dokonce vroucně přát. Politizace nemůže vést k ničemu jinému než k radikalizaci. Ministr vnitra Jan Hamáček po zveřejnění výzvy RA zopakoval svoji podporu zasahujícím policistům. Je to příležitost pro horké hlavy na všech stranách. Pokud se příležitosti chopí, nevzejde z toho nic, co by si rozumný člověk měl přát.

Aston Ondřej Neff