3.2.2023 | Svátek má Blažej


POLITICKÝ CIRKUS: Kdo živí korupci

20.10.2005 19:19

Škoda, že není zveřejňován žebříček byrokratické buzerace. Asi bychom se divili, jak by se ty žebříčky kryly.

Čím víc je šikany, tím víc je korupce. Nakonec by se ukázalo, že je to žebřík jediný a že titíž lidé, kteří stavějí byrokratické překážky, to dělají jednou rukou a druhou ruku natahují pro bakšiš. A ti, co by měli vzít do ruky rákosku, taky raději natahují ruku pro bakšiš. Je to začarovaný kruh, takže i za tu desetinku procenta polepšení musíme být rádi.

ODS ve svém dnešním tiskovém prohlášení to pojmenovává velmi správně. Vidí tři důvody: neprůhledné rozhodování o státních zakázkách (Unipetrol, dálnice D-47, stíhačky Grippen,
Platební agentura na Ministerstvu zemědělství atd.), vytváření neprůhledného legislativního prostředí, nárůst byrokracie a klientelismus a dosazováním přátel ČSSD a dalších vládních stran do význačných funkcí ve státních podnicích. No, pojmenování je jedna věc, realizace druhá.

Budeme zvědavi, co udělá ODS, pokud vyhraje volby. Kdybych se měl zmínit aspoň o jednom bodě, tak v dobách oposmlouvy se na klientelismu a dosazování přátelů přátel vesele podílela do té míry, že tenkrát mohla nebožka Čtyřkoalice vyhrát volby. Což je ale historie, kdežto korupce, momentálně živená především socialisty, bují dál.