20.1.2021 | Svátek má Ilona


Podlá čtyřka

10.7.2020

Nadcházející summit EU o finančním balíku na záchranu evropské ekonomiky je unikátní příležitost, jak může Česká republika projevit svoji vůli a hájit svoje zájmy. A že je co hájit. Na naší politické scéně jenom ODS varuje, jak je pro nás připravované opatření nevýhodné. 

Alexandr Vondra upozorňuje, jak nevýhodnou pozici máme oproti Slovensku, která je koronavirovou krizí poškozeno méně než my. Zatímco my budeme čistí plátci, jde o šest set milionů eur, Slováci naopak deset milionů eur získají.

ODS je v tomto ohledu osamocena. K naprostému podvolení vyzývá premiéra Babiše čtveřice v sestavě Piráti, TOP 09, STAN a lidovci, aby nehleděl na okamžitý finanční prospěch a bral v potaz kondici dalších evropských ekonomik. Tu logiku vysvětluje v našich médiích topkový europoslanec Niedermayer – jelikož jsme exportní země a vyvážíme převážně do EU, je v našem zájmu, aby se tam měli dobře a tím pádem budou kupovat naše výrobky. Společné memorandum vychází ze stejné pozice. Podle lidovce Ondřeje Benešíka dokonce spláčeme nad výdělkem, pokud se soustředíme na naše zájmy a opomeneme ekonomiky ve Španělsku, Itálii a Německu. Nejhorší na tom je, že to myslí zcela vážně.

Na osudu Španělska, Itálie a Německa se nezmění ani Ň, pokud budeme nebo nebudeme hájit svoje zájmy. Itálie, Španělsko a Německo spolehlivě svoje zájmy vždycky hájily, hájí a hájit budou. Jistě je pro nás dobré, když budou prosperovat, protože nějaký ten drobek jim od stolu upadne. Nejsme ale od toho, abychom na ten stůl servírovali. Směšné už bylo, když EU donutila Slovensko podporovat zkrachovalé Řecko z titulu příslušnosti do eurozóny. K témuž teď nabádá tato politická formace, které za to sluší přízvisko Podlá čtyřka.

Podvolí se Andrej Babiš? Vzhledem k tomu, že jeho firma závisí na evropské dotační blahovůli, je velmi pravděpodobné, že mu jeho verbální zásadovost vydrží až k jednacímu stolu. Možná, že něco vzdorovitého zakňučí, až bude zvedat ruku. Podlá čtyřka ale chce víc, chce u toho zpívat Ódu na radost. Pokud možno vkleče, to je dnes v módě.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.