1.6.2020 | Svátek má Laura


Pod pirátskou vlajkou

12.4.2019

Zatím to vypadá, že pirátská strana má pěkně našlápnuto k dobrým výsledkům, ne-li rovnou k vítězství v eurovolbách. Ty se blíží a kampaň vypukne co nevidět, svým způsobem už puká. Strana se už zabydlila v takzvané vysokém politice a je zřejmé, co jsou zač.

Každopádně je to politická síla, se kterou je třeba počítat. Piráti jsou i jinde v Evropě, existuje i celoevropská pirátská strana sdružující dvacet partají včetně té naší. Pirátka Markéta Gregorová je její předsedkyní a Mikuláš Peksa místopředseda. Jistě v tom sehrálo roli i to, že si u nás pirátská strana vede mimořádně dobře.

To má jistě mnoho důvodů, jeden z důležitých tkví v tom, že po bezmála půlstoletí komunistického režimu naše veřejnost jeví k levičáctví mimořádnou nechuť. Proto ten propad zelených, ti u nás nehrají žádnou roli jako partaj a své destruktivní zájmy prosazují skrze takzvanou občanskou společnost, skrze spolky drze se prohlašující za představitele veřejnosti. Funguje to, nikdy nebudeme mít dálnice, zamrzne bytová výstavba, nicméně v parlamentu nejsou. Nemáme levičáckou stranu typu Linke. Jsou tu komunisté s propadem členstva i voličstva a jsou vidět a slyšet jen díky politickému mistrovství takzvaného demokratického bloku. Ale levice tady nefunguje.

Do toho přišli piráti. Předseda Bartoš je sympatický výmluvný energický muž, kolem sebe má další sympatické lidi. Jejich volební kampaň slibující zatýkání a žalářování většina lidí brala jako politický folklor – ale už to bylo varovné znamení, že je v genetickém kódu něco dobře známého. Šídlo z pytle vyjelo teď s programem fízlování prázdných bytů. Zavírání a fízlování, to jde velmi dobře dohromady a velmi dobře to koreluje se slogany o transparentnosti. Pod ně se dá skrýt fízlování každého.

Vposledku už nejde jenom o šídlo z pytle. Zpochybňování aliančních závazků a výdajů na obranu – a je hned všechno jasné.

Tihle lidé se chystají mít v evropském parlamentu slyšitelné slovo.

Mají naději na úspěch, protože dosavadní politika Junckerova vedení vyvolala vlnu protievropských nálad po celé unii. Místo zásady „když se v hospodě špatně vaří, vyhoďte kuchaře“ sílí heslo „zavřeme hospodu“. To může lákat zmatené voliče, aby dali hlas právě takovým silám, jako jsou naši piráti – přitom oni reprezentují přesně ten druh myšlení, který uvedl unii do tak krizového stavu. Jestliže síly tohoto druhu převládnou, můžeme se dočkat dalších euroexitů nebo přinejmenším pokusů o ně velmi brzy.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.