22.5.2022 | Svátek má Emil


Pětka se chystá vládnout

14.10.2021

V naší politice skutečně došlo ke zlomu. Nejen v tom, že se propadly dvě tradiční levicové strany – propad komunistů se rýsoval už dlouho a propadu sociální demokracie lze litovat. To proto, že potřeba zastoupení té vrstvy veřejnosti, kterou dosud zastupovala, nezmizela – a stará se o ni někdo jiný. Což dobře není.

Ten hlavní zlom spočívá v tom, že volič uvěřil předvolebním koalicím, že jsou blok, a dal jim hlasy. Proto se tak mýlili komentátoři i analytici. Prostě se stalo, že voliči uvěřili a udělali to maximum, co udělat mohou - dali koalicím hlasy. Teď je třeba, aby koalice voliče nezklamaly.

Už se tu objevily odkazy na historii, kdy v meziválečném Československu vládla parlamentu pětice parlamentních stran, takzvaná Pětka. Je to tu zase. Taky máme pět stran, dohromady v parlamentu přečíslily dosavadní hegemonii u nás neslýchanou převahou 108 poslanců. Voliči, kteří je volili, doufají, že se nerozpadnou a nerozpletichaří v klasických žabomyších válkách. Připomenu slabomyslné závodění mezi ODS a TOP 09 o to, kdo je hegemonem pravice. Na choutky tohoto typu je třeba rychle zapomenout. Aktuálně je nutné podpořit sebevědomí Pirátů pokořených kroužkováním. Mluví se, že by jim měla připadnout tři ministerstva. Není to odměna, je to přidělená práce. Má-li vzniknout ministerstvo pro digitalizaci, bylo by logické, aby připadlo právě jim. Třeba i jako třetí v sérii.

Role Andreje Babiše

Státník umí vítězit, aniž by pokořil. Ze známých historických příkladů uvedu Abrahama Lincolna, proto dnes levicoví fanatici ničí tolik pomníků konfederačních veličin. V naší historii to byl železný kancléř Bismarck. Kdyby se vítězové první světové války řídili jeho příkladem, Adolf Hitler by skončil jako tapecír.

Před Pětkou, vedenou Petrem Fialou, leží delikátní úkol, jaký modus vivendi navázat s Andrejem Babišem. Objektivně, Babišovo ANO v opozici může sehrát roli stmelujícího faktoru pro Pětku. S tímto cílem by si měl Fiala Babiše pěstovat. Poražený Babiš možná odejde z politiky, je ale připravený na takovou prohru? Podle veřejně dostupných údajů si majetkově za dobu vládnutí nepolepšil. Kdo sedne na tygra, nemůže slézt, vědí Číňané. V opoziční roli by se mohl konečně naučit být politikem, tedy: jednat s lidmi, vytyčovat koncepce založené na vizi cíle a v souladu s tím dělat strategicky promyšlené kompromisy. Možná chce být prezidentem a chystá se na to. Jak teď bude jednat s Pětkou, to ovlivní lidi mimo pevná jádra antagonistických táborů.

Aston Ondřej Neff


V. Peroutka Babiš bude dobrý prezident. 22:32 14.10.2021
J. Franke Komouš a dobrý?Protimluv... 0:00 15.10.2021
M. Ilsner dej si facku vole 0:01 15.10.2021
J. Urban Koukneme na dobytky Mynare a... 22:30 14.10.2021