16.1.2021 | Svátek má Ctirad


PES je mrtev, ať žije… co?

8.12.2020

Splnil se můj včerejší předpoklad, že vláda přijde s nějakou fintou, jak opasek utáhnout a zároveň ho nechat povolený. Do čtvrtého stupně se Česko nevrací, třebaže by mělo, ale zároveň ve třetím stupni nezůstává tak docela: restaurační zařízení musí zavřít krám v osm večer. 

Pro mnohé z nich to je totéž, jako by neotevřela vůbec, nebo je to dokonce horší. Uvidíme, kolik z nich bude následovat příklad ze sousedství. Slováci vyhlásili Slovenské hospodské povstání a zavírat hospody šmahem odmítají. Pošle proti nim premiér Matovič SS Regiment Panzergrenadier Sonderkampfgruppe? Necháme se překvapit.

Nicméně zkusme to nahlížet pozitivně. Není snad jiné řešení? Problém řeší snad všechny státy světa. Včera se v rádiu zmiňovali o kalifornské verzi boje s koronavirem. Pokud volná kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče v jedné z pěti oblastí klesne pod 15 %, je do 24 hodin vyhlášen pro tu danou oblast lockdown na tři týdny. Po třech týdnech se číslo zreviduje a podle toho se jede dál. Přes kopírák to nelze brát – Kalifornie měří na délku dva tisíce kilometrů a Česko by se do ní vešlo víc než pětkrát. Ale základní princip je inspirující. Vždyť o to jde především, o zahlcení systému, o ty slavné mrazáky před nemocnicemi. Každopádně je to jasné, přehledné a pochopitelné. PES je taky celkem jednoduchý, až na to, že se nedaří ho v praxi dodržovat, takže je na dvě věci. Doplňte si sami, na jaké.

Proč ne autotest?

Ministr Zaorálek na tiskové konferenci s gustem referoval o úmyslu zvýšit pokuty na padesát litrů pro fyzické osoby a tři mega právnickým osobám. Ne nadarmo se mu říkalo Vladimír Iljič, bič vyhovuje jeho nátuře za předpokladu, že ho drží v ruce.

Nedalo by se ale uvažovat o něčem, co by lidi nepopudilo a přispělo v dobré věci?

Máme testery na alkohol. Ženy mají k disposici jednoduché těhotenské testy. Během koronakrize se už objevily jednoduché testy, které může každý zvládnout sám. Váhám, jestli mám navštívit babičku? Otestuju se a pokud bude výsledek negativní, koupím kytku a čokoládu a vyrazím.

Proč by to nemohlo být a fungovat? Napadá mě jediný důvod. Stávající metody jsou drahé – a když to někdo (stát) chce zaplatit, proč dávat lidem do ruky něco, co nenaplní něčí kapsy?

Zkrátka: zaveďte autodiagnostiku, dostupnou a v rozumné míře účinnou a ukáže se, že lidi jsou dostatečně rozumní, aby tento nástroj používali.

Očkování příkladem

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. a o čtyři roky starší princ Philip čekají v pomyslné frontě na očkování. Očkovat se nechají i bývalí prezidenti USA Obama, Clinton i Bush. Aspirant na premiérské křeslo Pirát Ivan Bartoš v laické úvaze o očkování neuvažuje, ale poradí se, kdežto bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch počká, až bude prokázána bezpečnost vakcíny, a očkovat se nechá, ale ne v první fázi. To se nechá předběhnout čtyřiadevadesátiletou královnou, které stačí jako důkaz bezpečnosti atestace a schválení příslušnými úřady. Inu, rozdíl v kultuře a v občanském postoji.

Očkování je jeden z největších vynálezů novověku. Díky vakcinaci nás netrápí záškrt, černý kašel, tetanus, spalničky a obrna. Současné tažení proti vakcinaci je středověké tmářství. Má to primární zdroj, zabedněnou nedůvěra proti vědě a podléhání tlachům, fámám a senzacím. Lék na koronu není a kdo ví, zdali někdy bude. Vakcína proti koroně je zatím jediný rozumný prostředek, jak se zbavit svinstva, které jinak hrozí, že se s námi potáhne minimálně ještě celý příští rok.

Aston Ondřej Neff


Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.