22.10.2020 | Svátek má Sabina


Otázka důležitosti

6.12.2019

Poté, co nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman přehrál kauzu papírů jedné hospody zpět k vyšetření policii, takže nebudou ani statisícové rozhořčené davy v ulicích (Babišovi palec nahoru) anebo nekonečný soudní proces s dalšími davy v ulicích, jenom rozhořčenými jinak (to by nastalo, kdyby poslal Babiše k soudu), poté, co takto zahrál malou domů, na politické scéně převládá rozčilený kvikot oživený ojedinělými akty mužnosti, jako když Pirát ve sněmovně vypnul Babišovi mikrofon. 

Informace o tom, že dvě nejsilnější opoziční strany mají dohromady míň preferencí než Babišovo ANO, v tom halasu jaksi stojí stranou.

Nápad na spojení opozice zazněl na poslední demonstraci Milionu chvilek a komentátoři jím pinkají jako míčkem a dávají za příklad Čtyřkoalici. Spoléhají zjevně na to, že lidi mají krátkou paměť a zapomněli, že jeden z důvodů rozpadu Čtyřkoalice byla tahanice o benefity poslaneckých klubů v parlamentě.

Je kupodivu, že se zjevně nikdo nezajímá o to jediné, co by mohlo změnit poměr sil. Souvisí to s tím, co lidi opravdu pálí. Těžko od stolu odhadnout, co je nejdůležitější, ale bydlení jistě má nárok na to být zásadní velké téma politické strany. Jistě že ho má každá někde v bodě osm svého důmyslného programového elaborátu. Ale bydlení je velké téma. Po celý můj dlouhý život mě provází vědomí bytové krize. Piráti by rádi zavírali, zatím tedy udávají a vypínají mikrofony. Proč je nenapadne zvednout ze země téma bytové krize? Jednou z příčin je šílená byrokracie a regulace. To přece je v gesci parlamentu, toto upravit! Infrastruktura, to je další téma. Zatímco Poláci otevřeli patnáct set kilometrů nových dálnic, my jsme zprovoznili čtyři. I to je do značné míry legislativní otázka, povolování staveb, role ekoteroristů, výběrové řízení. To je velké téma, které zajímá skoro tolik lidí, jako je bydlení. Penze. Z čeho budou žít dnešní bujaří lidé, až je přejde bujarost? To je téma, kterým je dobře se zabývat. Naše opozice se ale zabývá programovým průnikem. Topka aspoň přišla s eurem. To je zásadní a důležité téma. Je čitelné a každý byť jen minimálně orientovaný člověk ví, o co jde. Má svá proti a má svoje pro. To je příklad tématu, které mohlo být jádrem programu. Ne patnáct kulatě formulovaných obecností, ale jedno jasné, konkrétní, rezonující ve společnosti.

Pak by se možná mohl Babiš začít bát.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.