27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


O sféře vlivu

4.6.2022

Bylo by smutné, kdybychom měli mít všichni stejný názor, zvláště pak na tak zásadní téma, jako je válka na Ukrajině. Můj je jednoznačný, mnohokrát jsem ho tu vyjádřil, Putin překročil Rubikon a zahájil válku v Evropě a důsledky pro něho, Rusko i Evropu jsou nedohledné. Zásadní protiargument se zabývá otázkou viny, představitelem je zejména Václav Klaus. Západ podle tohoto názoru přistupoval k Rusku bez respektu, nevnímal jeho bezpečnostní obavy a k útoku ho přinutil přiblížením aliance NATO ke svému teritoriu.

Argument jistě stojí za úvahu, jakkoli si myslím, že podstatné je, kdo překročil hranice a kdo operuje na území jiného státu. Do debaty se zapojuje i americký novinář Erik Best, působí u nás a provozuje zde skvělou stránku Final Word, v angličtině i v českém překladu. Rozhodně to není žádný rusožrout, empatie vůči Rusku projevuje někdy až přespříliš, jemu ty tanky s bílým pruhem před barákem nejezdily, mně jo. Jako příspěvek do diskuse přeložil a na své stránce zveřejnil přeložené části statě politologa Roberta Kagana, otištěné v supervýznamném časopisu Foreign Affairs. Kagan (manžel náměstkyně amerického ministra zahraničí Nulanové), zde píše (v překladu pana Besta):

Rusové se možná domnívají, že mají přirozený, geografický a historický nárok na sféru vlivu ve východní Evropě, protože ji měli po většinu posledních čtyř století. A mnozí Číňané si totéž myslí o východní Asii, kterou kdysi ovládali. Ale i Američané pochopili, že nárokovat si sféru vlivu je něco jiného nežli ji mít...

Po skončení studené války Putin a další Rusové možná chtěli, aby Západ Moskvě přiznal zájmovou sféru v Evropě, ale taková sféra prostě neodrážela skutečnou rovnováhu sil po rozpadu Sovětského svazu...

Někteří západní analytici nicméně po skončení studené války tvrdili, a tvrdí to i dnes, že Washington a západní Evropa měly ruskému požadavku ustoupit. Pokud však Moskva nemohla sféru prosadit, na základě čeho měl Západ souhlasit? Na základě férovosti? Spravedlnosti? Sféry vlivu nemají se spravedlností nic společného, a i kdyby ano, odevzdání Poláků a dalších Východoevropanů do područí Moskvy by bylo pochybnou spravedlností. Ti vědí, jaké to je být pod nadvládou Moskvy - ztráta nezávislosti, nastolení vládců ochotných řídit se pokyny Kremlu, potlačení osobních svobod. S návratem do ruské sféry by se smířili jedině tehdy, kdyby je k tomu donutila kombinace ruského tlaku a záměrné lhostejnosti Západu.

Popravdě, i kdyby Spojené státy vstup Polska a dalších zemí do NATO vetovaly, jak to v té době někteří navrhovali, Baltové, Češi, Maďaři a Poláci by udělali všechno pro to, aby se do transatlantického společenství začlenili jakýmikoli jinými způsoby. Snažili by se zapojit do globální ekonomiky, vstoupit do dalších mezinárodních institucí ovládaných Západem a získat jakýkoli závazek pro svoji bezpečnost - což by téměř jistě Moskvu ještě více znepřátelilo. Jakmile by si Putin začal ukrajovat kousky Ukrajiny (bez ovládnutí Ukrajiny by nemohl obnovit dřívější mocenský status Ruska), Poláci a ti další by začali bušit na dveře NATO. Zdá se nepravděpodobné, že by Spojené státy a jejich spojenci i nadále trvali na svém odmítání.

Ano, toto je i můj názor. Vliv se získává především ekonomickým výkonem a pak následuje respekt a sympatie. Bohužel, Rusko nedovede vyrobit budík a je to benzínová pumpa, která vypadá jako stát. A má atomovou bombu (ukradenou špiony v Americe). O tom to všechno je.

https://www.fsfinalword.com/

https://www.foreignaffairs.com/articles/ukraine/2022-04-06/russia-ukraine-war-price-hegemony

Aston Ondřej Neff